• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Mini Przegląd Filmów Morskich

ew/Muzeum Marynarki Wojennej

15.02.2019 11:44 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Mini Przegląd Filmów Morskich - GospodarkaMorska.pl

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Legenda Morska Gdyni zapraszają na Mini Przegląd Filmów Morskich.

Pomysł na przeglądy kina morskiego powstał w ramach realizacji projektu Legenda Morska Gdyni. Ideą pokazów jest wykorzystanie bogatych zasobów polskiej oraz europejskiej filmografii, głównie dla przypomnienia wybranych, ważnych wątków lub nieznanych epizodów z historii morskiej RP.


Obraz kinowy pozwala na bliskie przeżywanie pokazywanych wydarzeń oraz opowieści.
Dodatkowo widzowie mają możliwość udziału w dyskusji o filmie oraz wysłuchania specjalnie przygotowanego wprowadzenia do pokazu filmów - Aleksandra Jakuba Goska, nieocenionego eksperta Legendy Morskiej, wieloletniego redaktora "Morza", a obecnie wicedyrektora Muzeum Marynarki Wojennej.

Program seansów 17:00-20:00 (wstęp wolny):

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1B, sala multimedialna

Wprowadzenie - Aleksander Gosk

    "Rejs nr 1476" 13 min. 20 sek. (1981 r.) reż. Jerzy Boj
    "Rejs" - (1962 r.) reportaż z rejsu praktykanckiego z uczniów Szkoły Rybołówstwa Morskiego w Gdyni na żaglowcach "Janek Krasicki" i "Henryk Rutkowski", reż. Sergiusz Sprudin,
    "Ostatni Prom", 1 h .26 min. (1989 r.), dramat, film polityczny, reż. Waldemar Krzystek
    dyskusja po filmach

Opisy filmów:

"Rejs nr 1476"
Film dokumentalny z 1981 roku o ostatnim rejsie s/s Sołdek. Poetycka opowieść o statku parowym, rudowęglowcu, pierwszym zbudowanym w polskiej stoczni.
 
"Rejs "
Reportaż Sergiusza Sprudina z rejsu praktykanckiego z uczniów Szkoły Rybołówstwa Morskiego w Gdyni na żaglowcach "Janek Krasicki" i "Henryk Rutkowski".
 
"Ostatni Prom "
Akcja filmu toczy się w przededniu stanu wojennego na promie płynącym do Hamburga. Większość pasażerów wyjeżdża do Niemiec z zamiarem pozostania tam na zawsze. Podczas rejsu kapitan promu dowiaduje się o ogłoszeniu stanu wojennego i zgodnie z rozkazem zawraca statek do Polski. Pasażerowie zaczynają domyślać się, że dzieje się coś niedobrego. Postanawiają skorzystać z tego, że w okolicy pojawiły się kutry niemieckie i uciekają z promu.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.