• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

I edycja studiów podyplomowych „Morska Energetyka Wiatrowa”

ew

12.11.2019 12:18 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu I edycja studiów podyplomowych „Morska Energetyka Wiatrowa”

Partnerzy portalu

I edycja studiów podyplomowych „Morska Energetyka Wiatrowa” - GospodarkaMorska.pl

W dniu 8 listopada 2019 r. na Politechnice Gdańskiej miała miejsce uroczysta inauguracja I edycji Studiów Podyplomowych „Morska Energetyka Wiatrowa”, realizowanych pod Patronatem oraz we współpracy z Polskim Towarzystwem Morskiej Energetyki Wiatrowej. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce.

Gospodarzem uroczystości był JM Rektor PG, prof. dr hab. Krzysztof Wilde. Ponadto w uroczystości udział wziął Prorektor ds. kształcenia i dydaktyki PG dr hab. inż. Marek Dzida, prof. PG oraz Dziekan Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa, na którym studia będą prowadzone, dr hab. inż. Janusz Kozak, prof. PG.

Uroczystość odbyła się w Sali Senatu PG. Oprócz słuchaczy studiów zaproszeni na nią zostali Goście Honorowi, reprezentujący spółki, będące kluczowymi uczestnikami rynku morskiej energetyki wiatrowej w Polsce oraz za granicą, a wśród nich PKN Orlen, GE Power, Equinor, Polenergia, TELE-Fonika Kable.

W trakcie uroczystej inauguracji doszło do podpisania listów intencyjnych o współpracy pomiędzy PG, PTMEW oraz GE Rewewable Energy i joint venture Polenergia – Equinor na rzecz przygotowania kadr dla polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej.

Program Studiów skierowany jest do absolwentów szkół wyższych, chcących zdobyć teoretyczną oraz praktyczną wiedzę nt. realizacji projektów morskich farm wiatrowych, w szczególności w warunkach polskiego otoczenia prawno-regulacyjnego.

Po ukończeniu dwusemestralnego programu studiów, ich słuchacze zdobędą unikalny w skali naszego kraju zestaw kompetencji, podnoszący poziom ich kwalifikacji do budowania swojej przyszłości zawodowej w intensywnie rozwijającym się w Polsce sektorze offshore wind.

Rekrutacja na I edycję Studiów została uruchomiona w sierpniu br. Pula miejsc przewidziana dla słuchaczy I edycji wyczerpana została po trzech dniach od uruchomienia naboru kandydatów.

Realizacja projektów morskich farm wiatrowych w Polsce wejdzie w najbliższym okresie w decydującą fazę. W ostatnich dniach Ministerstwo Energii skierowało do dalszych prac legislacyjnych przygotowany wewnętrznie projekt specustawy dotyczącej sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, która powinna uregulować najważniejsze aspekty rozwoju tego sektora w Polsce, począwszy od systemu wsparcia finansowego dla produkcji energii z morskich farm, poprzez wykorzystanie lokalnego łańcucha dostaw dla polskich projektów MFW, na kwestiach technicznych skończywszy.

Według najnowszej wersji projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, opublikowanej w dniu 08.11.2019 r., potencjał rynku offshore w Polsce szacowany jest na blisko 8 GW w perspektywie dwóch najbliższych dekad.

Najbardziej zaawansowane projekty należą do joint venture Polenergia-Equinor (1440 MW), PGE Baltica (2500 MW) oraz do PKN Orlen (1200 MW). Oczekuje się, że pierwsze turbiny wiatrowe na morzu zostaną przyłączone do sieci w ramach w/w projektów około 2025 roku.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.