• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Gdynia upamiętniła ofiary katastrofy smoleńskiej

Redakcja portalu Gdynia.pl/gdynia.pl

10.04.2019 14:20 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Gdynia upamiętniła ofiary katastrofy smoleńskiej

Partnerzy portalu

Gdynia upamiętniła ofiary katastrofy smoleńskiej - GospodarkaMorska.pl

Mija dziewięć lat od katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. W jej rocznicę, 10 kwietnia, Gdynia uczciła ofiary tego tragicznego wydarzenia. W miejscach pamięci złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Odsłonięto też tablice poświęconą Izabeli Jarudze-Nowackiej – pomorskiej posłance, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.

Gdyńskie uroczystości rozpoczęły się o godz. 8.41. Dziewięć lat temu to właśnie o tej porze doszło do katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Na znak pamięci na minutę uruchomiono syreny alarmowe w całym mieście. Oficjalna część obchodów odbyła się o godz. 10.00 przed budynkiem Dowództwa Marynarki Wojennej. Tam pod płytą upamiętniającą adm. Andrzeja Karwetę, w honorowej asyście wojskowej, złożono wieńce i wiązanki kwiatów. W uroczystości wzięli udział m.in.: samorządowcy, przedstawiciele Marynarki Wojennej i służb mundurowych oraz mieszkańcy Gdyni. Następnie uczestnicy przeszli ulicami miasta przed kolegiatę przy kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, gdzie złożyli wieńce pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy.
 
– Dokładnie pamiętam, jak wyglądała sobota dziewięć lat temu. Katastrofa samolotu spowodowała śmierć najważniejszych ludzi w państwie. Lecieli, żeby odwiedzić cmentarz katyński. Zginęły osoby, które znałam – Aram Rybicki, Maciej Płażyński czy admirał Karweta, z którym współorganizowaliśmy zloty żaglowców. To dla mnie obowiązek, żeby co roku uczestniczyć w uroczystościach i w ten sposób upamiętniać wszystkich tych, którzy zginęli tamtego dnia – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Dalsza część uroczystości odbyła się o godz. 13.00 na rondzie Izabeli Jarugi-Nowackiej. Odsłonięto tam tablicę poświęconą tej tragicznie zmarłej w katastrofie smoleńskiej posłance.
 
 – Gdyński samorząd dba o pamięć wszystkich, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Szczególnie upamiętniamy te osoby, które były związane z naszym miastem i Pomorzem. Pani Izabela Jaruga-Nowacka była posłanką z okręgu gdyńsko-słupskiego. Wspierała działania związane z miastem, portem i gospodarką morską. Osiem lat temu rondo u zbiegu ulic Portowej i Rotterdamskiej nazwano jej imieniem. Zgłosiły się jednak osoby, którym brakowało miejsca, w którym mogłyby, na tym rondzie, złożyć kwiaty. Pan radny Chachulski przedstawił nam pomysł postawienia tablicy, a port, który jest właścicielem tego terenu, wydał zgodę – mówi Zielińska.
 
– Pielęgnujemy pamięć o ludziach lewicy. A Izabela Jaruga-Nowacka była dla nas bardzo silnym wsparciem. Społeczniczka z krwi i kości, realizowała z nami różnego rodzaju projekty społeczne. Przez cały czas podkreślała i mówiła nam, że najważniejsze jest to, żeby być przyzwoitym człowiekiem. Zawsze mogliśmy u niej znaleźć zrozumienie. Zaskarbiła sobie dobrą, wieczną pamięć. Dlatego tak duże znaczenia miało dla nas to, żeby poza samym rondem jej imienia, pojawiło się miejsce, gdzie moglibyśmy w rocznicę jej śmierci przyjść i złożyć kwiaty, powspominać – dodaje Andrzej Różański, przewodniczący Stowarzyszenia Pokolenia Wybrzeża Gdańskiego.
 
W uroczystości wzięła udział córka Izabeli Jarugi-Nowackiej – Barbara Nowacka.
 
– Dzisiejszy dzień jest dla mnie trudny. Co prawda minęło 9 lat, ale pamięć o najbliższych zawsze w nas żyje. Ogromnie mi miło, kiedy widzę, że dla tylu osób postać mojej matki jest nadal ważna. Ja i cała moja rodzina jesteśmy wdzięczni przyjaciołom, ale i miastu za pielęgnowanie pamięci o niej – mówi Barbara Nowacka, córka Izabeli Jarugi-Nowackiej.

Katastrofa smoleńska

10 kwietnia 2010 roku, o godz. 8.41 czasu polskiego w Smoleńsku rozbił się samolot TU-154. Zginęło 96 osób. Na pokładzie znajdowali się m.in. Lech Kaczyński - prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, wraz z małżonką, Ryszard Kaczorowski - ostatni prezydent RP na uchodźstwie, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów ze wszystkich ugrupowań, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące. Była to polska delegacja na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.