• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Naukowcy stworzyli algorytm usuwający wodę z podwodnych zdjęć (foto, wideo)

ew

14.11.2019 14:09 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Naukowcy stworzyli algorytm usuwający wodę z podwodnych zdjęć (foto, wideo)

Partnerzy portalu

Naukowcy stworzyli algorytm usuwający wodę z podwodnych zdjęć (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego podwodni fotografowie niemal zawsze pozbywają się ze zdjęć wody? Odpowiedź leży w zniekształceniach obrazu. Woda tworzy specyficzną, zielono-niebieską poświatę, która uniemożliwia dostrzeżenie faktycznych barw fotografowanego obiektu. Teraz, zadanie to może okazać się dużo prostsze dzięki algorytmowi Sea-thru, który nie tylko robi to szybko, ale także za każdym razem perfekcyjnie skutecznie, zgodnie z narzuconym wzorcem.

Rafy koralowe należą do najbardziej złożonych i kolorowych formacji żywych. Ale, jak wie każdy podwodny fotograf, zdjęcia wykonane bez sztucznych świateł często są nijakie i niebieskie. Nawet płytka woda pochłania i rozprasza światło, co utrudnia dostrzeżenie niektórych cech i wypłukuje kolory - zwłaszcza czerwień i żółć. Efekt ten utrudnia pracę naukowcom zajmującym się koralowcami. Często, muszą opierać się jedynie na obserwacjach fotografów.  Wydobycie prawdziwych kolorów z podwodnych zdjęć flory i fauny to niezwykle żmudny proces. Większość osób pracuje nad korektami używając programów graficznych, ale niestety nie zawsze udaje się idealnie odtworzyć obraz. 

Zbawiennym rozwiązaniem może okazać się algorytm "Sea-thru", który przeciwdziała zniekształcającemu wpływowi wody. Został on opracowany przez cenioną amerykańską oceanograf Deryę Akkaynak i inżyniera Tali'ego Treibitz'a.

Efekty mogą okazać się bezcenne dla biologów. Analiza obrazu Sea-thru uwzględnia absorpcję i rozpraszanie światł oraz skutecznie odwraca zniekształcenie obrazu piksel po pikselu, przywracając utracone kolory. Na podstawie wielu próbek zdjęć wykonanych z różnej odległości, algorytm jest w stanie określić w jakim stopniu pochłaniane jest światło przez wodę i dokonać niezbędnych korekt.

Jak mówi Nicole Pedersen pracująca nad projektem 100 Island Challenge mającym na celu opisanie różnorodności raf koralowych na świecie: "Istnieje wiele trudności związanych z pracą pod wodą, które sprawiają, że jesteśmy daleko w tyle za naukowcami, którzy pracują na lądzie. Postęp jest utrudniony między innymi przez brak narzędzi komputerowych do szybkiego przetwarzania obrazu. Sea- thru to krok w dobrym kierunku".

 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.