• <

Chińczycy chcą zejść prawie 11 km pod powierzchnię oceanu. Tego jeszcze nikt nie dokonał (wideo)

pc

04.11.2017 13:37 Źródło: własne
Strona główna Chińczycy chcą zejść prawie 11 km pod powierzchnię oceanu. Tego jeszcze nikt nie dokonał (wideo)
Chińczycy chcą zejść prawie 11 km pod powierzchnię oceanu. Tego jeszcze nikt nie dokonał (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Jeśli się uda, to będzie rekord. Chińczycy chcą zejść prawie 11 km pod powierzchnię Oceanu Spokojnego. Umożliwić ma to specjalny głębinowy statek badawczy.

Rekord zostanie pobity w Rowie Mariańskim, położonym w Oceanie Spokojnym. Ostatnie pomiary z 2011 r. wskazują, że jego głębokość sięga obecnie 10 994 m, a ciśnienie jest tam nawet 1 100 razy większe niż na poziomie morza. Za realizację tego pomysłu odpowiedzialna jest chińska firma badawcza Rainbowfish Deepsea Equipment & Technology, która zbuduje specjalistyczną głębinową jednostkę badawczą. W projekt zaangażowana jest także fińska odlewnia TEVO LOKOMO, która w hucie stali w Tampere w Finlandii wykona kabinę pojazdu. Do tego celu wykorzystana zostanie specjalistyczna stal o nazwie Vaculok® Maraging Steel, która jest w stanie wytrzymać ekstremalne ciśnienie nawet na głębokości ponad 11 000 m.  Dla porównania zbudowane w 1987 r. dwa specjalne podwodne pojazdy głębinowe (batyskafy) Mir 1 i Mir 2, umieszczone na pokładzie Akademika Mstisława Kiełdysza – statku badawczego należącego do Instytutu Oceanologii Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie, mogą zanurzyć się maksymalnie na głębokość 6 000 m. Wykorzystywane były m.in. do badania wraku Titanica.

Chińsko-fińskie prace nad niepowtarzalnym projektem rozpoczęły się w 2015 r. badaniami nad materiałami. W tym roku natomiast w laboratorium Rainbowfish Deepsea Equipment & Technology pomyślnie zakończyły się próby ciśnieniowe. Pierwsze zejście na dno Rowu Mariańskiego zaś zaplanowano na 2020 r. Naukowcy mają zbadać miejsca, w których człowiek jeszcze nie był.

Do tej pory rekord należy do Jamesa Camerona, kanadyjskiego reżysera, który w 2012 r. zszedł na głębokość 10 898 m. Wykorzystał do tego jednoosobowy batyskaf Deepsea Challenger. Statek miał długość 730 cm i ważył 11 800 kg. Część załogową stanowiła stalowa kula o średnicy 1,1 m, której ściany miały grubość 64 mm. Cała wyprawa, zarejestrowana przez specjalistyczne kamery 3D, trwała 6 godzin i 50 minut. Na dnie Rowu Mariańskiego kanadyjski reżyser przebywał około 3 godzin.

Dziękujemy za wysłane grafiki.