• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Badanie: Przemoc i depresja wśród marynarzy to powszechne zjawisko

mb

20.11.2019 12:45 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Badanie: Przemoc i depresja wśród marynarzy to powszechne zjawisko

Partnerzy portalu

Badanie: Przemoc i depresja wśród marynarzy to powszechne zjawisko - GospodarkaMorska.pl

Życie na morzu nie jest łatwe, a przeprowadzone przez Uniwersytet Yale badania dały niepokojące wyniki. Coraz więcej marynarzy cierpi na chroniczną depresję i ma myśli samobójcze.

Badanie, uważane za najbardziej wiarygodne z do tej pory przeprowadzonych, zleciła organizacja ITF Seafarers Trust. Wzięło w nim udział ponad 1500 marynarzy różnych narodowości, stopni marynarskich i obsługujących różne jednostki. Okazało się, że co czwarty marynarz cierpi na depresję, 17% odczuwa chroniczny niepokój, a 20% rozważa samobójstwo lub samookaleczenie.

Badania pokazały również związek między depresją, lękiem i myślami samobójczymi, a większym prawdopodobieństwem zachorowania na pokładzie. Uproszczając, statystycznie ryzyko choroby jest wprost proporcjonalne do rangi psychicznych problemów z jakimi borykają się marynarze. Brano też pod uwagę takie czynniki jak niepewność swoich umiejętności, negatywne środowisko pracy, niską satysfakcję z pracy i indywidualne schorzenia pracowników.
 
Wyniki badań ujawniły także destrukcyjny wpływ zastraszania i przemocy na stan psychiczny pracowników oraz rangę problemu w branży. Marynarze z Filipin i Europy Wschodniej cztery razy częściej niż zachodnioeuropejscy odpowiednicy zgłaszali przemoc lub byli świadkami przemocy na jednostkach.

"Ten raport naprawdę pomaga zrozumieć fundamentalne problemy, z jakimi boryka się branża żeglugowa" - mówi David Heindel z Seafarers Rights Intenational. "Im więcej mówimy o zdrowiu psychicznym, tym większa szansa, że zaczniemy właściwie reagować na problemy ludzi i pomożemy im je rozwiązać" - dodaje

ITF o wynikach badania poinformował jego twórca - Dr Rafael Lefkowitz. Zaapelował również do morskich instytutów szkoleniowych,  firm, pracodawców, klubów i związków zawodowych związanych z ITF o zwiększone wsparcie, nakreślanie problemu i wcześniejszą interwencję.

Katie Higginbottom, szefowa Seafarers Trust podkreśla, że przemoc werbalna i słowna jest największym problemem, któremu należy przyjrzeć się w pierwszej kolejności żeby uniknąć wielu tragedii ludzkich. 
 
Treść pełnego rapotru znajdziesz tutaj

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.