• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Archeolodzy znaleźli wrak sprzed 2 400 lat. Jest w nienaruszonym stanie (wideo)

pc

01.11.2018 17:00 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Archeolodzy znaleźli wrak sprzed 2 400 lat. Jest w nienaruszonym stanie (wideo)

Partnerzy portalu

Archeolodzy znaleźli wrak sprzed 2 400 lat. Jest w nienaruszonym stanie (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Niezwykłe odkrycie w Morzu Czarnym. Archeolodzy znaleźli tam wrak statku sprzed 2 400 lat. Badacze podkreślają, że to najstarsza na świecie jednostka zachowana w nienaruszonym stanie.

Wrak odnaleziono na dnie Morza Czarnego u wybrzeży Bułgarii pod koniec ubiegłego roku, jednak dopiero kilka dni temu udało się potwierdzić jego wiek. 23-metrowy statek znajduje się ponad 2 km pod wodą. Mimo że spędził tam ponad 2 400 lat, w nienaruszonym stanie zachowały się maszt, stery, ładunek w ładowniach oraz ławki dla wioślarzy, którzy napędzali jednostkę.

– Odkrycie zmieni nasze rozumienie przemysłu stoczniowego i żeglugi w starożytnym świecie – powiedział prof. Jon Adams, który kieruje międzynarodowym zespołem archeologów badających Morze Czarne.

Zdaniem badaczy, wrak to jednostka handlowa wykorzystywana przez starożytnych Greków. Obecnie znajduje się w niemal beztlenowych warunkach, które zachowały go w nienaruszonym stanie, dlatego archeolodzy nie będą wyciągać wraku, ponieważ mogłoby to doprowadzić do jego zniszczenia. Ich zdaniem ten sam statek widnieje na greckiej ceramice – Wazie Syreny, która znajduje się w British Museum.

Wrak odkrył międzynarodowy zespół naukowców Black Sea MAP, kierowany przez prof. Jona Adamsa z Uniwersytetu w Southampton, prof. Ludmila Vagalinsky'ego z Narodowego Instytutu Archeologii przy Muzeum Bułgarskiej Akademii Nauk i dr Kalina Dymitrowa z Centrum Archeologii Podwodnej w Sozopolu. Badacze od 2015 r. w ramach ekspedycji znanej jako Morski Projekt Archeologii Morza Czarnego znaleźli ponad 60 różniących się wiekiem wraków, od rzymskich statków handlowych do floty z XVII w.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.