• <

Wizyta ministra Jacka Czaputowicza w Republice Islandii

pc/gov.pl

10.04.2019 04:02 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Wizyta ministra Jacka Czaputowicza w Republice Islandii

Partnerzy portalu

Wizyta ministra Jacka Czaputowicza w Republice Islandii - GospodarkaMorska.pl

Perspektywy rozwoju współpracy dwustronnej, w tym intensyfikacja kontaktów gospodarczych i sprawy polonijne, znalazły się wśród najważniejszych tematów spotkań ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza w Reykjavíku.

W piątek szef ‎polskiej dyplomacji został przyjęty przez prezydenta Republiki Islandii Guðniego Thorlaciusa Jóhannessona. Minister Czaputowicz poruszył kwestię sytuacji mieszkających na Islandii Polaków. Szef polskiego MSZ podziękował stronie islandzkiej za stworzenie przyjaznych warunków do życia Polaków w tym kraju. Podkreślił priorytetowe zainteresowanie Polski sprawami Polonii i Polaków zamieszkujących poza granicami. Zaapelował w tym kontekście o kontynuację dotychczasowych działań władz islandzkich na rzecz rozwoju możliwości nauki języka polskiego jako ojczystego w ramach systemu szkolnictwa powszechnego.‎ Prezydent Islandii zwrócił z kolei uwagę na wkład, jaki Polacy wnoszą w rozwój islandzkiego społeczeństwa, w tym pozytywnie ocenił działalność polskich Karmelitanek Bosych.

Minister Jacek Czaputowicz odbył też dzisiaj konsultacje dwustronne z islandzkim ministrem spraw zagranicznych Guðlaugurem Þór Þórðarsonem. Obaj szefowie dyplomacji wyrazili zadowolenie z bardzo dobrego stanu stosunków polsko-islandzkich. Rozmawiali także o sytuacji Polaków na Islandii. Minister Czaputowicz zaakcentował przy tym rosnące znaczenie relacji dwustronnych, czego wyrazem jest m.in. niedawne podniesienie rangi szefa polskiej placówki – od stycznia 2018 r. Ambasada RP w Reykjavíku kierowana jest przez ambasadora (wcześniej był to chargé d’affaires).

- Nasze kraje mają duży  potencjał  wzrostu wzajemnych relacji handlowych i inwestycyjnych. Cieszy nas islandzkie zainteresowanie polskim przemysłem stoczniowym – podkreślił minister. Dodał również, że Polska wysoko ceni możliwości bezpośredniej współpracy, jakie oferuje Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, którego Islandia jest jednym z darczyńców. 

 Ministrowie omówili też współpracę w ramach polityki europejskiej oraz formatów regionalnych, w tym Rady Państw Morza Bałtyckiego i polityki arktycznej. Podkreślili w szczególności zaangażowanie obu państw we współpracę regionalną w obszarze nordycko-bałtyckim. Minister Czaputowicz wyraził zadowolenie z pogłębienia współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej, nordyckich i bałtyckich. 

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.