• <

W Zagrzebiu o terminalu LNG w Świnoujściu, przyszłości UE i regionie Bałkanów Zachodnich

pc/gov.pl

18.04.2019 15:05 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska W Zagrzebiu o terminalu LNG w Świnoujściu, przyszłości UE i regionie Bałkanów Zachodnich

Partnerzy portalu

W Zagrzebiu o terminalu LNG w Świnoujściu, przyszłości UE i regionie Bałkanów Zachodnich - GospodarkaMorska.pl

Chorwacja pozostaje dla Polski jednym z najważniejszych partnerów w obszarze bezpieczeństwa, gospodarki oraz szeroko rozumianej polityki europejskiej – podkreślił szef polskiej dyplomacji po spotkaniu ze swoją chorwacką odpowiedniczką.

Kwestie dwustronne, w szególnosci dotyczące wymiany handlowej, inwestycji i turystyki, a także  bezpieczeństwo energetyczne, Inicjatywa Trójmorza, integracja europejska państw Bałkanów Zachodnich oraz aktualna agenda UE, w tym kwestia unijnego budżetu i Wieloletnich Ram Finansowych, były głównymi tematami rozmów ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza z wicepremier i minister spraw zagranicznych i europejskich Chorwacji Mariją Pejčinović Burić. Tematy te były także przedmiotem rozmów z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović oraz premierem Andrejem Plenkoviciem.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Chorwacji omówili także m.in. kwestie dotyczące migracji, polityki wobec krajów Partnerstwa Wschodniego, brexitu oraz zbliżającego się majowego nieformalnego szczytu Rady Europejskiej w Sybinie. Rozmowy potwierdziły wolę obu stron wzmacniania współpracy w ramach Unii Europejskiej i poszukiwania wspólnych rozwiązań w kwestii jej przyszłości. Przedyskutowane zostały też chorwackie priorytety prezydencji w Radzie UE w pierwszej połowie 2020 r.  - Polska w pełni wspiera ambicje Chorwacji w kwestii przystąpienia do strefy Schengen - powiedział także minister Czaputowicz.

Spotkanie szefów polskiej i chorwackiej dyplomacji umożliwiło też omówienie współpracy w wymiarze wojskowym, w tym w ramach NATO. Dowodem zrozumienia wzajemnych potrzeb sojuszniczych jest obecność chorwackich sił zbrojnych w grupie bojowej NATO w Orzyszu oraz udział polskich żołnierzy w operacji EUFOR Althea w Bośni i Hercegowinie. Chorwacja przystąpiła też w ubiegłym roku do Wyszehradzkiej Grupy Bojowej UE, pod dowództwem Polski.

Ministrowie omówili też rezultaty Warszawskiej Konferencji nt. pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, w tym powołanie grup roboczych.

Ważnym tematem dzisiejszych rozmów w Zagrzebiu było bezpieczeństwo energetyczne. - Zarówno Polska, jak i Chorwacja przywiązują dużą wagę do realizacji unijnych priorytetów polityki energetycznej, w tym dywersyfikacji dostaw – zaznaczył szef polskiej dyplomacji. Zapowiedział plany rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu i wyraził nadzieję na zakończenie prac nad projektem terminalu na wyspie Krk. - Import LNG to zdecydowanie lepsze rozwiązane niż dalsze uzależnianie naszego regionu od dostaw rosyjskiego gazu – podkreślił.

Minister Czaputowicz odniósł się także do polsko-chorwackiej współpracy w formatach regionalnych. Zwrócił uwagę, że, dzięki wspólnemu zaangażowaniu Polski i Chorwacji, Inicjatywa Trójmorza stała się wiodącą formą współpracy w naszym regionie i sygnałem jak - poprzez wymiar środkowo-europejski - należy budować silną UE.

Przedmiotem rozmów była również europejska przyszłość Bałkanów Zachodnich, zwłaszcza w kontekście przygotowań do lipcowego szczytu w ramach Procesu Berlińskiego w Poznaniu. - Cieszymy się z aktywnego udziału Chorwacji w Procesie Berlińskim - podkreślił minister Jacek Czaputowicz -‎ W lipcu, w ramach polskiego przewodnictwa w Procesie Berlińskim,  oprócz‎ Forum Społeczeństwa Obywatelskiego i Forum Biznesu, planujemy zorganizowanie po raz pierwszy Forum ośrodków badawczych (think-tanków) - jako wydarzeń towarzyszących szczytowi w Poznaniu.

Szef polskiej dyplomacji podsumował też spotkanie ministrów spraw zagranicznych inicjatywy, które odbyło się w dniach 11-12 kwietnia w Warszawie. Polska i Chorwacja pozostają zgodne, że integracja europejska państw regionu to jedyna droga do zapewnienia bezpieczeństwa, dobrobytu i stabilności w tej części kontynentu. Ministrowie zapowiedzieli też kontynuację wsparcia europejskich i euroatlantyckich aspiracji krajów Bałkanów Zachodnich.‎ - Musimy silniej angażować społeczeństwo Bałkanów Zchodnich na rzecz ich p‎roeuropejskiej orientacji‎ - podkreślił minister Czaputowicz - potrzebna jest większa widoczność i siła polityczna tych krajów. Szef polskiego MSZ zaznaczył też, że Polska wkłada duży wysiłek dyplomatyczny w to, by dzielić się z państwami regionu doświadczeniem ze swoich przygotowań do akcesji do UE.

O gotowości Polski i Chorwacji do dalszego dzielenia się wiedzą i doświadczeniami z okresu przedakcesyjnego  z krajami Bałkanów Zachodnich  minister Czaputowicz rozmawiał również z ‎prezydent Chorwacji Kolindą Grabar- Kitarovic. Podkreślił przy tym, że Polsce zależy na wzmacnianiu aktywności UE w regionie.

Agenda unijna była też przedmiotem rozmów z premierem Plenkovicem. Spotkanie dotyczyło m.in. przyszłej  prezydencji chorwackiej w UE, ale także kluczowego dla obu krajów bezpieczeństwa energetycznego. Premier Chorwacji zwrócił także uwagę na doskonałe dwustronne relacje gospodarcze Polski i Chorwacji.

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.