• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Szef MSZ Iranu ostrzega USA, że Teheran też może działać „nieprzewidywalnie”

pc

21.08.2019 11:27 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Szef MSZ Iranu ostrzega USA, że Teheran też może działać „nieprzewidywalnie”

Partnerzy portalu

Szef MSZ Iranu ostrzega USA, że Teheran też może działać „nieprzewidywalnie” - GospodarkaMorska.pl

Irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif oświadczył w środę, że Teheran również może działać w sposób "nieprzewidywalny" w reakcji na "nieprzewidywalną" politykę USA za rządów prezydenta Donalda Trumpa.

"Wzajemna nieprzewidywalność doprowadzi do chaosu. Prezydent Trump nie może oczekiwać, że będzie nieprzewidywalny, a inni będą przewidywalni" - powiedział Zarif w przemówieniu w Sztokholmskim Międzynarodowym Instytucie Badań nad Pokojem (SIPRI).

"Arabowie z Zatoki Perskiej nie mogą zbudować bezpieczeństwa (w regionie), wydając miliardy dolarów na zakup broni z Zachodu (...); żadna obecność wojskowa obcych sił (w Zatoce Perskiej) nie może zapobiec niepewności" - ocenił irański minister.

Zaznaczył, że Iran będzie dalej wypełniał zobowiązania wynikające z układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT). "NPT jest kamieniem węgielnym międzynarodowej ładu prawnego będziemy nadal angażować się w nierozprzestrzenianie broni jądrowej" - powiedział w tym prestiżowym instytucie.

Ataki irańskich sił na przepływające przez cieśninę Ormuz tankowce doprowadziły w ostatnim czasie do dalszego wzrostu napięcia w regionie po wycofaniu się w zeszłym roku USA z umowy nuklearnej światowych mocarstw (USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy) z Iranem. USA i UE różnią się w swojej polityce wobec Teheranu. Państwa unijne starają się ocalić porozumienie nuklearne z Iranem, podczas gdy administracja Trumpa zerwała je ze swojej strony wskazując m.in. na zagrożenia związane z irańskim programem balistycznym.

Szef irańskiego MSZ powiedział również, że Teheran "zrobi, co w jego mocy", aby sprawdzić, czy wykonanie wyroku śmierci na szwedzko-irańskim naukowcu Ahmadrezie Djalalim może zostać opóźnione. "Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby dowiedzieć się, czy można opóźnić wyrok na panu Djalalim, ale został on oskarżony o wiele przestępstw za które grozi kara śmierci (...) i został on w nich skazany" - powiedział Zarif, odpowiadając na pytanie dziennikarza.

Djalali, lekarz i wykładowca Instytutu Karolinska w Sztokholmie, słynnego ośrodka naukowego, którego komitet przyznaje Nagrodę Nobla z medycyny, został aresztowany w Iranie w kwietniu 2016 r., a później skazany za szpiegostwo; Djalali został oskarżony o dostarczanie Izraelowi informacji, które miały mu pomóc zamordować kilku ważnych naukowców ds. nuklearnych.

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.