• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Pompeo: Rozmowy z Koreą Północną nie zostały wznowione tak szybko, jak chcieliśmy

pc

20.08.2019 14:39 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Pompeo: Rozmowy z Koreą Północną nie zostały wznowione tak szybko, jak chcieliśmy

Partnerzy portalu

Pompeo: Rozmowy z Koreą Północną nie zostały wznowione tak szybko, jak chcieliśmy - GospodarkaMorska.pl

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo we wtorkowym wywiadzie dla telewizji CBS powiedział, że negocjacje między Stanami Zjednoczonymi a Koreą Północną nie zostały wznowione tak szybko, jak liczył Waszyngton. Dodał jednak, że problemów się spodziewano.

"Nie powróciliśmy do stołu tak szybko, jak mieliśmy nadzieję, ale od samego początku było dla nas dość oczywiste, że po drodze będą kłopoty" - powiedział szef amerykańskiej dyplomacji.

Pompeo podkreślił jednocześnie, że USA niepokoją się próbami rakietowymi, których od połowy lipca dokonuje Pjongjang. "Chciałbym, żeby tego nie robili" - dodał.

Ponadto Pompeo poinformował, że specjalny wysłannik USA ds. Korei Płn. Stephen Biegun ma zaplanowany pobyt w tym regonie na wtorek i środę. Nie podał jednak szczegółów tej podróży. W ubiegłym tygodniu Departament Stanu informował, że Biegun uda się do Japonii i Korei Płd.

W piątek Korea Płn. dokonała kolejnego testu balistycznego, wystrzeliwując dwa pociski krótkiego zasięgu. Przeleciały one dystans ok. 230 km, osiągając wysokość ok. 30 km, po czym wpadły do Morza Wschodniego.

Wcześniej, 10 sierpnia prezydent USA Donald Trump napisał na Twitterze, że lider Korei Płn. Kim Dzong Un wystosował do niego list, w którym były zawarte "małe przeprosiny" za przeprowadzanie przez Koreę Płn. testów rakiet. Próby te są wyrazem sprzeciwu Pjongjangu wobec wspólnych manewrów wojskowych Korei Płd. i USA, przeciw czemu Kim Dzong Un także w liście protestował.

Podczas pierwszego szczytu z udziałem Trumpa i Kim Dzong Una w Singapurze latem 2018 roku przywódca Korei Płn. wyraził gotowość do rezygnacji z broni jądrowej w zamian za gwarancje bezpieczeństwa dla swojego kraju. Od tamtej pory obie strony prowadziły negocjacje w sprawie szczegółów denuklearyzacji; rozmowy jednak załamały się po zakończonym bez porozumienia drugim szczycie przywódców w Hanoi w lutym br.

Wznowienie negocjacji nuklearnych przywódcy obu państw uzgodnili, gdy pod koniec czerwca spotkali się po raz trzeci, tym razem we wsi Panmundżom na granicy pomiędzy dwoma państwami koreańskimi. Do rozmów wciąż jednak ostatecznie nie doszło, a Korea Płn. zagroziła, że będzie poszukiwać alternatywnej "nowej drogi" w związku z manewrami amerykańsko-południowokoreańskimi.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.