6 października br. została podpisana umowa z konsorcjum firm: ECORYS Nederland BV i ECORYS Polska Sp. z o.o. na wykonanie projektu „Programu rozwoju infrastruktury transportu wodnego śródlądowego w Polsce”.
Projekt będzie pierwszym obszernym dokumentem, zlecanym przez administrację rządową o charakterze strategicznym, poruszającym zagadnienia żeglugi śródlądowej w Polsce. Będzie on finansowany z pożyczki Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju nr 7384 POL, pn. Trzeci Projekt Utrzymania i Rehabilitacji Dróg.
Zakres zadań dla konsultanta został opracowany we współpracy z Krajowym Zarządem Gospodarki Wodnej, dyrektorami Urzędów Żeglugi Śródlądowej, Związkiem Polskich Armatorów Śródlądowych oraz ekspertami szeroko rozumianego środowiska żeglugowego.
Swoim zakresem ma objąć takie zagadnienia jak:
1. Analizę i ocenę funkcjonowania transportu wodnego śródlądowego w Polsce.
2. Turystykę wodną w Polsce.
3. Opracowanie Programu wieloletniego przywrócenia parametrów eksploatacyjnych na śródlądowych drogach wodnych w Polsce, określonych w obowiązującej klasyfikacji do roku 2027. Analiza możliwości włączenia żeglugi śródlądowej do intermodalnego systemu transportowego.
4. Analizę rozwoju śródlądowych dróg wodnych do roku 2047, w tym dostosowanie ich do europejskich parametrów.
Opracowanie będzie gotowe połowie przyszłego roku.
Ministerstwo Infrastruktury ma nadzieję, że przygotowane przez konsorcjum opracowanie będzie istotnym krokiem, zmierzającym do poprawy sytuacji transportu wodnego śródlądowego w naszym kraju.
Źródło:
Ministerstwo Infrastruktury
www.mi.gov.pl