• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Piąte Polsko-Słowackie Forum Dyskusyjne w Bratysławie

pc/gov.pl

23.05.2019 15:32 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Piąte Polsko-Słowackie Forum Dyskusyjne w Bratysławie

Partnerzy portalu

Piąte Polsko-Słowackie Forum Dyskusyjne w Bratysławie - GospodarkaMorska.pl

Nowy cykl instytucjonalny otwiera możliwości jeszcze lepszego promowania interesów Polski i Słowacji, ale także całego regionu Europy Środkowo w ramach nowej Agendy Strategicznej – powiedział sekretarz stanu ds. europejskich Konrad Szymański podczas piątej edycji Polsko-Słowackiego Forum Dyskusyjnego, które odbyło się 22 maja w Bratysławie.

W trakcie konsultacji wiceszefa polskiej dyplomacji  z wiceministrem spraw zagranicznych Słowacji Františkiem Ružičką omówiono kwestie związane ze współpracą w ramach grupy wyszehradzkiej oraz innymi formatami współpracy regionalnej, w tym Inicjatywą Trójmorza. Przedmiotem rozmów były również przyszłość Unii Europejskiej, w tym wybory do Parlamentu Europejskiego, polityka spójności, Wieloletnie Ramy Finansowe, Wspólny Rynek, Brexit, Partnerstwo Wschodnie, rozszerzenie UE oraz sytuacja w państwach Bałkanów Zachodnich, a także relacje transatlantyckie. – Nasza wspólna agenda powinna być ambitna w obszarach takich jak Wspólny Rynek czy Wieloletnie Ramy Finansowe na lata 2021-2027. Propozycje Wyszehradu w sprawie Agendy Strategicznej pozwalają na obniżenie napięć politycznych w UE. Oczekujemy konstruktywnej postawy innych panstw – podkreślił wiceminister Szymański.

Podczas konsultacji wiceministrowie poruszyli także kwestię współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, w tym stałej współpracy strukturalnej PESCO. - Polska w pełni popiera dalszy rozwój możliwości obronnych UE i Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony pod warunkiem utrzymania synergii tych działań z zobowiazaniami państw UE wobec NATO – zaznaczył wiceszef polskiej dyplomacji.

W ramach tegorocznej edycji Forum Dyskusyjnego, oprócz konsultacji sekretarzy stanu, odbyły się również dwa panele dyskusyjne poświęcone bezpieczeństwu w obszarze OBWE, w tym wspólnym wyzwaniom dla Europy Wschodniej, oraz przyszłości UE w kontekście zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego i roli, jaką Grupa Wyszehradzka może odegrać w Unii po tych wyborach.

Forum Dyskusyjne to rodzaj poszerzonych konsultacji na poziomie wiceministrów spraw zagranicznych Polski i Słowacji, z udziałem przedstawicieli polskich i słowackich think-tanków. Wiodącą rolę odgrywają, po stronie polskiej – Ośrodek Studiów Wschodnich, zaś po słowackiej - Slovak Foreign Policy Association. Formuła ta funkcjonuje od 2012 roku.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.