• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Nie będzie likwidacji Urzędu Morskiego w Słupsku? Kancelaria Premiera krytycznie o projekcie

ew

18.11.2019 23:23 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Nie będzie likwidacji Urzędu Morskiego w Słupsku? Kancelaria Premiera krytycznie o projekcie

Partnerzy portalu

Nie będzie likwidacji Urzędu Morskiego w Słupsku? Kancelaria Premiera krytycznie o projekcie - GospodarkaMorska.pl

Nie cichną ostre głosy sprzeciwu po ubiegłotygodniowej informacji o wszczęciu prac nad likwidacją Urzędu Morskiego w Słupsku i podziale jego kompetencji pomiędzy Urzędy Morskie w Gdyni i Szczecinie. Jak sugeruje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, lepszym pomysłem byłoby wdrożenie działań naprawczych w administracji morskiej.

Jak potwierdził Michał Kania, rzecznik prasowy Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, 1 stycznia 2019 roku jest planowaną datą usunięcia jednostki administracji morskiej w Słupsku. Przeciwko temu pomysłowi protestowali sami pracownicy, związki zawodowe, przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Oficerów i Marynarzy czy działacze Platformy. Teraz, swoje negatywne uwagi zgłosiła także Kancelaria Premiera RP w specjalnym piśmie skierowanym do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zgłosiła kilka uwag do dokumentu podkreślając, że proponowana zmiana jest sprzeczna z decentralizującym Polskę kierunkiem polityki rządu Mateusza Morawieckiego.

Jak czytamy w piśmie: "Uwagę zwraca brak szczegółowego uzasadnienia dla projektowanego zniesienia Urzędu Morskiego w Słupsku. Zawarte w uzasadnieniu stwierdzenie, iż zmiana „przyczyni się do bardziej efektywnego i sprawniejszego realizowania zadań administracji morskiej” wydaje się niewystarczające w odniesieniu do planowanej poważnej reorganizacji struktury terenowej administracji morskiej.

W uzasadnieniu należałoby także omówić skutki społeczno-gospodarcze zniesienia Urzędu Morskiego w Słupsku, gdyż – wbrew stanowisku projektodawcy – nie wydaje się, aby mające się odbyć na przestrzeni półtora miesiąca zniesienie urzędu administracji rządowej zatrudniającego kilkaset osób mogło nie wywołać żadnych skutków (zarówno w odniesieniu do możliwości niezakłóconego wykonywania zadań terenowej administracji morskiej w okresie przejściowym, ale także dla społeczności lokalnej).

Zaproponowane rozwiązanie, polegające na podzieleniu i włączeniu urzędu, w którym stwierdzono liczne nieprawidłowości, wynikające z wieloletnich zaniechań do dwóch pozostałych jednostek, których praca również nie była (w ocenie NIK) wolna od pomyłek, może powodować dużo większe trudności w realizacji ustawowych zadań - zarówno w części dotyczącej obszaru Urzędu Morskiego w Słupsku, jak i obszaru urzędów szczecińskiego i gdyńskiego."

Urząd Morski w Słupsku rozpoczął działalność w 1954 roku i zatrudnia obecnie 300 pracowników. Jego zasięg kompetencji obejmuje wybrzeża morskie w granicach powiatów: lęborskiego, słupskiego, sławieńskiego, koszalińskiego, i kołobrzeskiego i część akwenu morza terytorialnego i polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej wyznaczonej przez południki skrajnych powiatów. Do jego zadań należy administrowanie morzem zgodnie z prawem polskim i międzynarodowym. Dotyczy to bezpieczeństwa portu i żeglugi, polityki portowej, ochrony środowiska morskiego na podległym terenie oraz ochrony i utrzymania brzegów morskich czy oznakowanie nawigacyjne dróg morskich.

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.