• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Naimski w Brukseli rozmawiał z przedstawicielami USA m.in. o LNG i atomie

pc

02.05.2019 22:19 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Naimski w Brukseli rozmawiał z przedstawicielami USA m.in. o LNG i atomie

Partnerzy portalu

Naimski w Brukseli rozmawiał z przedstawicielami USA m.in. o LNG i atomie - GospodarkaMorska.pl

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski rozmawiał w czwartek w Brukseli z przedstawicielami administracji USA m.in. o współpracy w sektorze gazu i atomu. W rozmowie z dziennikarzami nie wykluczył też uruchomienia w przyszłości drugiego terminala pływającego LNG w Gdańsku.

Naimski spotkał się w Brukseli m.in. z ministrem energetyki USA Rickiem Perrym i zastępczynią podsekretarza stanu ds. handlu międzynarodowego Sarą Kemp. Wszyscy wzięli udział w pierwszym unijno-amerykańskie forum energetyczne, które ma służyć zwiększeniu eksportu amerykańskiego gazu skroplonego LNG do Europy.

Jak zaznaczył Naimski, spotkanie z Perrym było dalszym ciągiem polsko-amerykańskiego „dialogu energetycznego”. „Ostatnie takie spotkanie z sekretarzem Perrym odbyło się w Houston. (…) Kontynuujemy te rozmowy. Są skupione na współpracy w energetyce nuklearnej, cyberbezpieczeństwie i współpracy przy dostawach gazu skroplonego” – wskazał.

Dodał, że rozmowy z Kemp dotyczyły podobnych kwestii. „Eksport LNG to strategiczna kwestia dla rządu amerykańskiego. W związku z tym, można powiedzieć, wszystkie ministerstwa rządu amerykańskiego nawiązują do tego tematu” – powiedział.

Naimski wspomniał też o projekcie rozbudowy terminala LNG W Świnoujściu i planach uruchomienia pływającego terminala do odbioru gazu skroplonego w Gdańsku w latach 2024-2025.

„Podjęliśmy w Polsce decyzję, że w związku ze zwiększającym się zapotrzebowaniem na gaz w Polsce, będziemy inwestowali w pływający terminal w Gdańsku. (…) To jest element infrastruktury przesyłowej. Gaz-System będzie realizował ten projekt. Można powiedzieć, że ta współpraca polsko-amerykańska, te kontrakty długoterminowe, które PGNiG podpisało z producentami gazu skroplonego w USA, to przykład współpracy, który jest ważny dla innych europejskich krajów” – wskazał.

Wyjaśnił, że to dlatego, że skala możliwości eksportowych USA jest porównywalna z tym, ile kraje europejski kupują gazu rocznie od Rosji.

Ten pływający terminal w Gdańsku – jak mówił – miałby mieć moc regazyfikacyjną ok. 4 mld metrów sześc. rocznie, z „możliwością dwukrotnego powiększenia w następnym okresie, jeśli będzie to konieczne”.

Jak dodał, w tym kontekście nie wyklucza uruchomienia drugiego pływającego terminalu o przepustowości ok. 4 mld metrów sześc. w Gdańsku.

Dodał, ze dzięki terminalom i interkonektorom surowiec będzie można przesyłać w „istotnych ilościach” także do innych krajów regionu.

Konferencja w Brukseli została zorganizowana przez KE, administrację amerykańską przy współpracy z Central Europe Energy Partners, Polskim LNG oraz LNG Allies.Stany Zjednoczone są już trzeci rok z rzędu eksporterem netto gazu ziemnego; sprzedają LNG do 35 krajów świata - to ponad dwa razy więcej państw niż przed początkiem prezydentury Donalda Trumpa.

Latem 2018 roku szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz prezydent Donald Trump rozmawiali w Waszyngtonie o korzyściach ze zwiększenia eksportu amerykańskiego LNG dla bezpieczeństwa transatlantyckiego. Waszyngton krytykuje kupowanie przez państwa UE gazu od Rosji. Amerykańscy przywódcy zapowiadali zwiększanie eksportu gazu skroplonego do Europy.

Polska realizuje program rozbudowy terminala LNG W Świnoujściu - zwiększenia mocy regazyfikacyjnych z 5 do 7,5 mld metrów sześciennych (moc regazyfikacji terminala ma wzrosnąć o 50 proc.), budowę drugiego nabrzeża przeznaczonego dla mniejszych jednostek pływających, postawienie trzeciego zbiornika na LNG o pojemności 180 tys. metrów sześciennych i budowę bocznicy kolejowej do przeładunku gazu skroplonego na cysterny kolejowe i kontenery ISO. Umowę o dofinansowanie rozbudowy terminala LNG podpisano w kwietniu.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.