• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Majowy odczyt PMI potwierdza, że polska gospodarka najgorsze ma za sobą

ew

01.06.2020 11:11 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Majowy odczyt PMI potwierdza, że polska gospodarka najgorsze ma za sobą

Partnerzy portalu

Majowy odczyt PMI potwierdza, że polska gospodarka najgorsze ma za sobą - GospodarkaMorska.pl

Majowy odczyt PMI, choć wyraźnie wyższy niż w kwietniu nie przesądza, że polska gospodarka niedługo wyjdzie z recesji, jest jednak kolejnym wskaźnikiem potwierdzającym, że najgorsze ma już za sobą - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych.

Wskaźnik PMI dla Polski w maju wzrósł do poziomu 40,6 pkt. wobec 31,9 pkt. w kwietniu i wobec prognozy PAP Biznes 35,7 pkt. - wynika z danych firmy Markit, która opracowuje badanie.

"Pomimo wyraźnego wzrostu odczyt wciąż wskazuje na recesję w krajowym przetwórstwie przemysłowym, ale przy wyhamowaniu tempa spadku" - podkreślili eksperci PKO BP. Zaznaczyli, że skala wzrostu była jedną z najwyższych w Europie - wyniosła 8,7 pkt. W przypadku Czech wskaźnik sięgnął 4,5 pkt., Niemiec 2,1 pkt., Rosji 4,9 pkt., Hiszpanii 7,5 pkt., Turcji 7,5 pkt., Włoch 14,3 pkt., a Francji 9,1 pkt. Analitycy zaznaczyli, to "wspiera prognozy instytucji międzynarodowych sugerujące, że recesja w polskiej gospodarce będzie płytsza niż w innych gospodarkach kontynentu".

Oznacza to, jak ocenili eksperci, że maj w hierarchii najgorszych miesięcy dla polskiej gospodarki "uplasował się zaraz za przełomem 2009, czyli apogeum globalnego kryzysu finansowego". Dodali, że po raz kolejny (ale w mniejszym stopniu niż we wcześniejszych dwóch miesiącach) odczyt został +sztucznie+ podniesiony przez problemy z łańcuchami dostaw.

W maju, jak zauważyli, wyraźnie spadała zarówno produkcja jak i nowe zamówienia - krajowe i zagraniczne. "Spadek ten był mniejszy niż w kwietniu, ale i tak było to drugie najwyższe tempo spadku w historii badań, co przełożyło się na kontynuację gwałtownego spadku zaległości produkcyjnych" - wskazali analitycy.

Ich zdaniem wciąż panuje bardzo duża niepewność co do przyszłości - wśród respondentów ankiety odsetek pesymistów jest bliski procentowi optymistów, którzy wskazują, że za rok produkcja będzie wyższa niż obecnie.

Analitycy zwrócili uwagę, że w maju wyraźnie wzrosły ceny materiałów (po części w wyniku czynników kursowych), jednak nie przełożyło się to na wzrost cen produktów gotowych, które ponownie spadły. "Presja na marże firm uległa tym samym wzmocnieniu" - ocenili.

W ocenie analityków wyraźnie wyższy niż w kwietniu odczyt PMI nie przesądza, że polska gospodarka niedługo wyjdzie z recesji, ale jest kolejnym wskaźnikiem potwierdzającym, że najgorsze ma już za sobą. "Wciąż uważamy, że 2 kwartał 20 (a w szczególności kwiecień) są dnem bieżącego cyklu" - zaznaczyli. Według nich nie oznacza to jednak, że spodziewają się wyraźnego odbicia gospodarki już w tym roku. "Jedną z kluczowych determinant osłabienia wzrostu PKB jest sytuacja epidemiczna, a na nią nie mają wpływu czynniki gospodarcze, ale skala zarażeń i tempo prac nad szczepionką / skutecznym lekiem" - podsumowali.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.