• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Epidemia koronawirusa wywołała spowolnienie gospodarcze w Europie

gm24/PAP

26.03.2020 12:26 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Epidemia koronawirusa wywołała spowolnienie gospodarcze w Europie

Partnerzy portalu

Epidemia koronawirusa wywołała spowolnienie gospodarcze w Europie - GospodarkaMorska.pl

Według prognoz grupy Allianz w recesji znajdzie się większość państw strefy euro. Analitycy firmy przewidują, że gospodarka całej strefy skurczy się o 1,8 proc. Prognoza dotyczy między innymi największej europejskiej gospodarki - Niemiec.

Przypomnijmy, że spowolnienie dotyka również europejskie stocznie. Cześć zakładów została całkowicie zamknięta. Jako pierwsza wszystkie swoje zakłady we Włoszech zamknęła grupa Fincantieri. Również niemieckie stocznie z grupy MV Werften oraz stocznia Flensburger Schiffbau-Gesellschaft (FSG) wstrzymały produkcję. Ograniczenia w produkcji i zaostrzenia związane z bezpieczeństwem wprowadziła stocznia Mayer Werft. Istotny jest fakt, że oprócz względów epidemiologicznych stocznie mają ogromne problemy z płynnością dostaw.

Francja: aktywność gospodarcza na poziomie 65 proc.

Z powodu epidemii koronawirusa aktywność gospodarcza i wydatki gospodarstw domowych we Francji kształtują się na poziomie ok. 65 proc. normalnego poziomu - poinformował w czwartek francuski urząd statystyczny INSEE.

Państwowy Instytut Statystyki i Badań Ekonomicznych przedstawił swój pierwszy obraz wpływu blokady kraju spowodowanej koronawirusem przy okazji publikacji miesięcznego wskaźnika zaufania do biznesu. Wskaźnik ten odnotował największy spadek, ze 105 punktów w lutym do 95 punktów w marcu, od 1980 roku - podaje agencja Reutera.

INSEE, który porównuje "poziom aktywności w bieżącym tygodniu z tym, którego można by oczekiwać po +normalnym+ tygodniu" bez koronawirusa, szacuje również, że ograniczenie aktywności na okres miesiąca przełożyłoby się spadek produktu krajowego brutto (PKB) o 3 pkt proc. w ciągu roku - informuje AFP.

Gdyby ograniczenie aktywności gospodarczej miało trwać dwa miesiące, utrata PKB wyniosłaby 6 pkt proc. w ciągu roku - dodaje INSEE. Zastrzega, że "nie jest łatwo" dokonać takiej prognozy.

Aby ocenić utratę aktywności z podziałem na sektory, INSEE wykorzystał dane pochodzące z bezpośrednich informacji od firm i stowarzyszeń branżowych oraz dane dotyczące zużycia energii i wykorzystania transportu kolejowego czy płatności kartą płatniczą.

Jak zauważa INSEE, obliczenie utraty aktywności gospodarczej we Francji o ok. 35 proc. "wydaje się zgodne z pierwszymi dostępnymi informacjami na temat sytuacji pracowników, z których jedna trzecia pracuje w dotychczasowym miejscu pracy, jedna trzecia pracuje zdalnie, a pozostali są na tzw. częściowym bezrobociu".

AFP podaje, że INSEE zawiesił publikację swojej rocznej prognozy wzrostu ze względu na niepewność sytuacji. Prognoza dotycząca PKB "jest ściśle związana ze scenariuszem wyjścia z kryzysu epidemiologicznego" - zaznaczył urząd, dodając, że "nie jest wykluczone, iż powrót do normalności nie nastąpi w najbliższym czasie".

Norweski fundusz państwowy stracił 124 mld USD z powodu koronawirusa

Norweski Państwowy Fundusz Emerytalny, największy państwowy fundusz na świecie, stracił od początku roku 16 proc. wartości, czyli 124 miliardy dolarów. Powodem są spadki na giełdach wywołane pandemią koronawirusa.

Jak podały władze funduszu w oświadczeniu, głównym motorem strat są akcje, które stanowią 65 proc. jego wartości. Wartość posiadanych przez fundusz akcji spadła w tym roku o ponad 22 proc.

Rozmiar dotychczasowych strat w tym roku niemal dorównuje zyskom, jakie przyniósł w ciągu poprzednich 12 miesięcy. Roczny zysk wyniósł wówczas 20 proc.

Zasilany przez przychody z surowców naturalnych norweski fundusz emerytalny jest największą tego typu instytucją na świecie.

Grecja: Ministerstwo finansów prognozuje recesję z powodu koronawirusa

Grecki resort finansów podał w czwartek szacunki, według których w br. gospodarka kraju zmniejszy się o 1-3 proc. z powodu koronawirusa. Według szefa resortu Christosa Stajkurasa ekonomiczny efekt epidemii w Grecji będzie łagodniejszy niż w innych krajach strefy euro.

Swoje szacunki minister przedstawił w wywiadzie dla greckiej telewizji Skai TV.

Jeśli prognozy się sprawdzą, to po trzech latach od wydobycia się kraju z dotkliwej i wieloletniej recesji PKB Grecji znów się zmniejszy. Stajkuras przewiduje jednak, że w 2021 roku krajowa gospodarka zanotuje szybki wzrost.

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.