• <

Emilewicz: Przedsiębiorcy są dla administracji partnerem a nie petentem

pc

11.10.2018 04:24 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Emilewicz: Przedsiębiorcy są dla administracji partnerem a nie petentem

Partnerzy portalu

Emilewicz: Przedsiębiorcy są dla administracji partnerem a nie petentem - GospodarkaMorska.pl

Konstytucja dla biznesu wprowadziła nową pozycję ustrojową przedsiębiorcy w państwie polskim. Po raz pierwszy zapisano, że przedsiębiorcy są partnerem dla administracji, a nie petentem - mówiła w poniedziałek w Radomiu minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Według szefowej resortu przedsiębiorczości i technologii, Konstytucja dla biznesu przewiduje wiele konkretnych rozwiązań przede wszystkim dla tych przedsiębiorców, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą. Jednocześnie - zdaniem Emilewicz - znosi wiele ograniczeń biurokratycznych dla tych, którzy tę działalność prowadzą od wielu lat.

Minister wzięła udział w spotkaniu z przedsiębiorcami, zorganizowanym w ramach cyklu "Prawo do Przedsiębiorczości. Małe firmy wielkie zmiany" - to seria konferencji prowadzonych w całej Polsce, w trakcie których przedstawiciele małych i średnich firm dowiadują się o zmianach i ułatwieniach w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce w zakresie prawa przedsiębiorców, prawa podatkowego i prawa zamówień publicznych, a także o ofercie wsparcia sektora MŚP.

Emilewicz podkreśliła, że Konstytucja dla biznesu wprowadziła nową pozycję ustrojową przedsiębiorcy w państwie polskim.

"Po raz pierwszy na serio zapisaliśmy, że to państwo są partnerem dla administracji, a nie petentem. Na serio traktujemy to, o czym mówią nam dane GUS, czyli, że to państwo zatrudniają ponad 70 proc. aktywnych zawodowo Polaków, i że to państwo kontrybuują w ponad 60 proc. do tego tak świetnego dzisiaj naszego PKB" - powiedziała minister, zwracając się do zgromadzonych na spotkaniu przedsiębiorców.

Emilewicz poinformowała, że w ub. tygodniu zakończyły się konsultacje projektu ustawy o zatorach płatniczych. "Z badań, które robiliśmy na początku tego roku z Państwową Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że zatory płatnicze to korek, który sprawia, że małe i średnie przedsiębiorstwa nie mogą się w Polsce rozwijać" - zaznaczyła minister. Dodała, że w najbliższych tygodniach projekt ustawy trafi pod obrady rządu. "Chcielibyśmy, aby ta ustawa stała się nową rzeczywistością prawną od nowego roku" - powiedziała szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii.

Nowe regulacje mają m.in. wprowadzić obligatoryjne skrócenie terminów płatności do 30 dni dla administracji, z wyłączeniem służby zdrowia, i do 60 dni dla dużych podmiotów względem małych.

Drugą ważną zmianą, jaką szykuje przedsiębiorczości i technologii, to nowe prawo zamówień publicznych. "Jego projekt będziemy chcieli pokazać pod koniec października" - zapowiedziała Emilewicz. Według niej obecnie obowiązujące prawo zamówień publicznych preferuje nierówną pozycję zamawiającego i dostawcy usług oraz towarów. "Staramy się po pierwsze uprościć prawo związane z zamówieniami publicznymi; po drugie wyrównać pozycję zamawiającego i dostawcy, i po trzecie zmodyfikować nieco rolę Urzędu Zamówień Publicznych" - zapowiedziała minister. Według niej UZP "nie będzie tylko stróżem procedur, ale także wspierającym tych, którzy do postępowań stają". "Po trzecie chcemy stworzyć katalog wzorów zamówień - taki, który będzie wcześniej skonsultowany z przedsiębiorcami, aby zamawiający zamawiał rzeczy dostępne, a nie wymyślone; aby zamawiał rzeczy nie jednostkowo dostępne na rynku, ale rzeczywiście, żeby było to zamówienie konkurencyjne" - powiedziała Emilewicz.

Rewolucyjną - w jej ocenie zmianą będzie "zawarowanie części zamówień publicznych tylko do sektora małych i średnich przedsiębiorstw". "Wyobrażamy sobie rozwiązanie, w którym, czy to do pewnej wysokości zamówienia, czy to wręcz w pewnych branżach mogą brać udział tylko mali i średni przedsiębiorcy" - stwierdziła minister. Według niej będzie to rozwiązanie rewolucyjne w skali europejskiej. "Ale biorąc pod uwagę wszystkie dokumenty horyzontalne UE, związane ze wzmacnianiem małego i średniego przedsiębiorcy, zakładamy, że to rozwiązanie będzie notyfikowane w Komisji Europejskiej” - zaznaczyła Emilewicz, zachęcając przedsiębiorców do udziału w konsultacjach dot. projektu tych zmian.

Organizatorem spotkań z przedsiębiorcami są: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, a partnerami - Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwo Cyfryzacji, Pełnomocnik Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Urząd Zamówień Publicznych, Urząd Dozoru Technicznego, Bank Gospodarstwa Krajowego, Agencja Rozwoju Przemysłu, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. W całej Polsce odbyło się do tej pory ponad 50 takich konferencji.

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.