• <

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty stabilny wobec euro, rentowności SPW spadły

pc

17.05.2019 22:56 Źródło: PAP
Strona główna DZIEŃ NA FX/FI: Złoty stabilny wobec euro, rentowności SPW spadły
DZIEŃ NA FX/FI: Złoty stabilny wobec euro, rentowności SPW spadły - GospodarkaMorska.pl

Złoty może oscylować w najbliższych dniach wokół 4,3000-4,3050 wobec euro - uważają ekonomiści. Na rynku polskiego długu oczekiwany maksymalnie kilkupunktowy spadek rentowności SPW.

"Spodziewam się, że w najbliższych dniach EUR/PLN będzie stabilizował się wokół 4,3000-4,3050, a w perspektywie miesiąca para może zmierzać do 4,32" – powiedziała PAP Biznes główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

Kurtek zwróciła uwagę, że w ostatnim czasie na rynku pojawiło się wiele niewiadomych, w tym głównie związanych z rynkami bazowymi, które mogą wpłynąć na zachowania inwestorów i kierunek zmian cen.

"Poza kwestią negocjacji handlowych amerykańsko-chińskich, niewiadomą jest, co się będzie działo z Brexitem, w następny weekend odbędą się w naszym kraju wybory do europarlamentu, widać też napięcie na linii USA-Iran. Ponadto, w czwartek Stany Zjednoczone wykluczyły Turcję z systemu preferencyjnego traktowania w zakresie handlu, a aktywa polskie są traktowane jako znajdujące się w jednym koszyku z tym państwem" – wyjaśniła Monika Kurtek.

W jej opinii, w perspektywie najbliższych dni EUR/USD może pozostać na obecnie obserwowanym poziomie 1,11-1,12, choć nieco bliżej 1,11 niż 1,12.

W piątek napłynęły na rynek dane Eurostatu - ceny liczone według HICP w Polsce w kwietniu 2019 r. w ujęciu rocznym wzrosły o 2,1 proc. wobec wzrostu o 1,7 proc. miesiąc wcześniej, a w strefie euro ceny konsumpcyjne w kwietniu wzrosły o 1,7 proc. rdr. Wstępnie spodziewano się wzrostu o 1,7 proc.

"W najbliższym tygodniu inwestorzy mogą się koncentrować w pierwszej kolejności na danych z Polski o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, a w przypadku zagranicy pojawią się szacunki majowych PMI” – powiedziała Monika Kurtek.

GUS opublikuje dane o produkcji przemysłowej 22 maja (środa). 23 maja (czwartek) inwestorzy poznają dane GUS o sprzedaży detalicznej, a także odczyty PMI dla strefy euro, Niemiec i Francji.

RYNEK DŁUGU

"W sytuacji wyprzedaży akcji na rynkach światowych część inwestorów może potraktować rynek długu jako bezpieczny kierunek. Do tego podaż obligacji skarbowych na polskim rynku pierwotnym będzie w najbliższym czasie ograniczona” – powiedziała PAP Biznes Monika Kurtek.

Kurtek dodała, że m. in. te czynniki mogą sprzyjać spadkowi rentowności SPW, stąd spodziewa się nieznacznego, jednopunktowego spadku dochodowości obligacji skarbowych.

"W krótkiej perspektywie dług 2-letni może podążyć w kierunku 1,60 proc., 5-letni do 2,19 proc., a 10-letni do 2,81 proc.” – wyjaśniła główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Na rynkach bazowych rentowność niemieckich 10-latek spada do -0,109 proc., a amerykańskich idzie w dół do 2,379 proc.

Dziękujemy za wysłane grafiki.