• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może się osłabić; na rynku długu oczekiwany spadek rentowności

pc

01.05.2019 03:01 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może się osłabić; na rynku długu oczekiwany spadek rentowności

Partnerzy portalu

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może się osłabić; na rynku długu oczekiwany spadek rentowności - GospodarkaMorska.pl

W najbliższej perspektywie złoty może osłabić się do 4,29 za euro - uważają ekonomiści. Na rynku długu spodziewana korekta wtorkowych wzrostów rentowności.

"Na inwestorów oddziaływał dzisiaj mix czynników polskich i pozakrajowych. Z polskich, w mojej ocenie, największy wpływ miały dane o inflacji, która okazała się istotnie wyższa niż konsensus i była na najwyższym poziomie od sierpnia 2018 roku. W związku z takim odczytem rynek mógł zacząć z większą śmiałością myśleć o ewentualnych podwyżkach stóp procentowych” – powiedziała PAP Biznes główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

Kurtek dodała, że „być może na najbliższym posiedzeniu 15 maja RPP ostudzi te oczekiwania inwestorów i usłyszą oni, że w perspektywie najbliższych miesięcy na pewno nie rozważa się zmiany stóp procentowych”.

Ekonomistka Banku Pocztowego spodziewa się, że w najbliższej perspektywie złoty ponownie się osłabi wobec euro do poziomu 4,29, EUR/USD będzie oscylował wokół 1,1210-1,1220.

GUS podał we wtorek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2019 r. wzrosły o 2,2 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 1,1 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że ceny towarów i usług w kwietniu wzrosły rdr o 1,8 proc., zaś mdm wzrosły o 0,6 proc.

Monika Kurtek zwróciła uwagę, że w najbliższych dniach inwestorzy będą zwracać uwagę przede wszystkim na informacje z posiedzenia amerykańskiego Fed-u 1 maja, a zwłaszcza z konferencji po posiedzeniu.

RYNEK DŁUGU


Zdaniem głównej ekonomistki Banku Pocztowego Moniki Kurtek na rynku długu może dojść do korekty wtorkowych wzrostów rentowności SPW.

"Oczekuję spadku rentowności - w szczególności po posiedzeniu RPP, która może ostudzić oczekiwania inwestorów - do poziomu 1,61-1,62 proc. dla dwulatek, 2,30 proc. dla pięciolatek i 2,95 proc. dla dziesięciolatek” – powiedziała PAP Biznes Monika Kurtek.

Jednocześnie zaznaczyła, że w związku z "majówką" w Polsce na rynkach długu i walutowym można spodziewać się podwyższonej zmienności.

Dodała, że poza posiedzeniem RPP, inwestorzy będą brać pod uwagę podaż na rynku emisji SPW.

Resort finansów ogłosił we wtorek plany emisyjne obligacji skarbowych na maj. MF poinformowało, że nie planuje w maju przetargów sprzedaży obligacji, a przetargi zamiany długu przeprowadzi 9 i 23 maja.

Wiceminister finansów Piotr Nowak poinformował, że w związku z wysokim stopniem sfinansowania potrzeb pożyczkowych (70 proc.) i komfortową sytuacją płynnościową budżetu obydwa przetargi organizowane w maju będą przetargami zamiany.

Na rynkach bazowych rentowność niemieckich 10-latek rośnie do 0,03 proc., a amerykańskich idzie w dół do 2,527 proc.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.