• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty i rentowności pozostaną stabilne

pc

20.08.2019 14:50 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska DZIEŃ NA FX/FI: Złoty i rentowności pozostaną stabilne

Partnerzy portalu

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty i rentowności pozostaną stabilne - GospodarkaMorska.pl

W najbliższym czasie złoty będzie stabilny wobec euro, w przedziale 4,3350-4,3700 – uważają ekonomiści. Rentowności polskich SPW również mają się stabilizować i w krótkim terminie nie pobiją rekordu 1,72 proc. w przypadku dziesięciolatek.

„Wydaje się, że inwestorzy na rynkach walutowych największą wagę przywiązują do tego, co usłyszą po spotkaniu w Jackson Hole pod koniec tego tygodnia” – powiedział PAP Biznes analityk Banku Millennium Mateusz Sutowicz.

Jego zdaniem, w przypadku eurozłotego ważny jest również czynnik lokalny, związany z oczekiwanym rozstrzygnięciem przez TSUE w sprawie kredytów denominowanych w walutach obcych.

„W średnim terminie to rozstrzygnięcie ciąży na złotym, choć to dopiero linia orzecznicza polskich sądów przesądzi, jak decyzję TSUE stosować, o ile rzeczywiście miałaby ona wpływ na sektor bankowy” – dodał analityk Banku Millennium.

„Do tego czasu spodziewam się, że kurs EUR/PLN pozostanie w miarę stabilny i będzie poruszać się w przedziale 4,3350-4,3700” – wskazał Mateusz Sutowicz.

W przypadku głównej pary światowej – EUR/USD – w jego ocenie dojdzie do stabilizacji kursu w pobliżu obecnych poziomów lub ewentualnie nieznacznego spadku kursu poniżej 1,10.

We wtorek na rynek krajowy napłynęły odczyty danych GUS o wynagrodzeniach i zatrudnieniu.

Wynagrodzenia w lipcu rdr wzrosło o 7,4 proc. wobec konsensusu wzrostu o 7,2 proc. i po wzroście o 5,3 proc. w czerwcu, zaś zatrudnienie w lipcu rdr wzrosło o 2,7 proc. wobec konsensusu wzrostu o 2,7 proc. i po wzroście o 2,8 proc. w czerwcu – dane nie miały większego wpływu na rynki finansowe.

RYNEK DŁUGU


Wtorkowe notowania na rynku polskich SPW stały pod znakiem nieznacznych zmian rentowności – na krótkim i długim końcu krzywej doszło do minimalnych wzrostów, a na środku do spadków.

„Oczekiwania obniżek stóp w Polsce, teraz już nawet nieco ponad 25 pb i ewentualna +operacja Bazooka+ w strefie euro, wydają się w dużej mierze uwzględnione w wycenach długu” – powiedział PAP Biznes analityk Banku Millennium Mateusz Sutowicz.

W jego ocenie, mimo siły rynku SPW w ostatnim czasie, „nie należy zakładać, że rekord na poziomie 1,72 proc. dla długu dziesięcioletniego w krótkim terminie zostanie pobity” i bliższe jest mu oczekiwanie „stabilizacji notowań polskich papierów do czasu ewentualnego rozpoczęcia QE przez EBC i rozstrzygnięcia TSUE”.

Na rynkach bazowych rentowność amerykańskich 10-latek wyniosła 1,55 proc., a niemieckich -0,7 proc.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.