• <

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN pozostanie w przedziale 4,27-4,35; krótkie SPW stabilne

pc

12.02.2019 15:26 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN pozostanie w przedziale 4,27-4,35; krótkie SPW stabilne

Partnerzy portalu

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN pozostanie w przedziale 4,27-4,35; krótkie SPW stabilne - GospodarkaMorska.pl

Mimo obserwowanych w ostatnich dniach większych wahań kursu EUR/PLN, para nie powinna wybić się z zakresu obowiązującej konsolidacji w przedziale 4,27-4,35 - oceniają eksperci. Ich zdaniem, rentowności obligacji skarbowych z krótkiego końca krzywej powinny utrzymywać się blisko obecnych poziomów.

RYNEK WALUTOWY

W opinii ekonomistów ING Banku Śląskiego, kurs EUR/PLN wzrósł z uwagi na pogorszenie popytu na waluty rynków wschodzących. Obecnie eurozłoty znajduje się na najwyższych poziomach od końca listopada 2018 roku.

"W naszej ocenie, EUR/PLN utrzyma się w ramach obecnej konsolidacji (4,27-4,35) co najmniej do końca miesiąca. Z uwagi na relatywnie mniejszy udział obrotu sektora motoryzacji w krajowym przemyśle, czy niskie powiazania handlowe z USA, złoty powinien radzić sobie lepiej niż inne waluty regionu w reakcji na kolejną groźbę podniesienia ceł na import aut z UE do USA. Korelacja złotego z dolarem powinna pozostać w najbliższych dniach istotna (mocny dolar = słaby złoty)" - podano w raporcie ING Banku Śląskiego.

Ich zdaniem, ostatnie spadki kursu eurodolara to efekt niekorzystnych dla wspólnej waluty obaw o koniunkturę w strefie euro, szczególnie wobec ryzyka podniesienia cel na import aut do USA.

RYNEK DŁUGU

Zdaniem ekonomistów ING, wyceny polskich benchmarków z krótkiego końca powinny pozostać stabilne.

"Uważamy, że publikowane w tym tygodniu dane o PKB Polski potwierdzą wysoki wzrost w IV kw. 2018 roku mimo pogorszenia koniunktury w strefie euro. To argument za utrzymaniem stabilnej polityki pieniężnej w najbliższych kwartałach. Z drugiej strony napływ depozytów do krajowego sektora bankowego (uciekających z funduszy obligacji dłużnych) prawdopodobnie już się unormował. Sugeruje to, że do końca miesiąca rentowności POLGBs z krótkiego końca utrzymają się blisko obecnych poziomów" - napisali.

W czwartek o godz. 10.00 GUS opublikuje wstępny odczyt tempa wzrostu PKB w IV kwartale minionego roku. Jak wynika z konsensusu opracowanego przez PAP Biznes, prognozy wzrostu PKB Polski w IV kwartale 2018 r. wzrosły o 0,1 pkt. proc. do 4,8 proc. rdr.

"Spread dłuższych papierów zarówno wobec krzywej IRS, jak i Bundów może natomiast w najbliższych dniach się rozszerzyć w o około 5 pb. Wycenom krajowego długu nie pomaga niekorzystny sentyment dla aktywów gospodarek wschodzących (z uwagi na niepewność związaną z polityką handlową USA), czy perspektywa aukcji zamiany w Polsce (21 luty)" - dodali.

We wtorek około godz. 15.45 rentowność Bunda rośnie o 2 pb do 0,14 proc.

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.