• <
Baltexpo2023_duży

58. rocznica utworzenia 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo 58. rocznica utworzenia 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

rk

27.04.2023 Źródło: Służby Prasowe 8. FOW
Pokaż cały artykuł
Służby Prasowe 8. FOW

Dziś swoją 58. rocznicę utworzenia obchodziła 8. Flotylla Obrony Wybrzeża. Z tej okazji w Porcie Wojennym Świnoujście odbyła się uroczystość połączona z apelem i zbiórką pododdziałów.

Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze Macierzy”. Następnie w miejscu stacjonowania flotylli odbył się uroczysty apel, w którym udział wzięli członkowie wyższej kadry dowódczej polskiej Marynarki Wojennej, w tym dowódca Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego wiceadm. Krzysztof Jaworski,  Szef Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej kadm. Włodzimierz Kułagin, dowódca 8. FOW kmdr Piotr Sikora oraz dowódca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej kmdr pil. Andrzej Szczotka. Oprócz tego byli obecni marynarze flotylli, pracownicy Resortu Obrony Narodowej oraz zaproszeni goście. W jego trakcie tradycyjnie miało też miejsce wręczenie wyróżnień oraz awansów i mianowań na stanowiska służbowe.

– Profesjonalizm nigdy nie jest dziełem przypadku. Pasja rodzi profesjonalizm. Profesjonalizm daje jakość. A jakość to jest luksus w życiu. Tak, tę pasję widzę w każdy dniu spędzonym tu w faszej flotylli. Czuję, że mogę na Was liczyć i chcę abyście wiedzieli, że Wy możecie liczyć na mnie, bo siłę dobrego przywódcy tworzą przecież jego towarzysze broni – podkreślił dowódca 8. FOW kmdr Piotr Sikora.

W związku obchodami rocznicy 29 kwietnia, punktualnie o godzinie 8:00, na wszystkich okrętach flotylli stacjonujących w portach wojennych w Świnoujściu i Gdyni podniesiona zostanie wielka gala banderowa, a po zachodzie słońca pokłady rozświetli gala świetlna. Z kolei w najbliższą niedzielę, o godzinie 12.00 w Kościele Garnizonowym w Świnoujściu zostanie odprawiona msza święta w intencji 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz służących w niej marynarzy.

W swoich strukturach jednostka skupia wszystkie siły szeroko rozumianej walki minowej i przeciwminowej polskiej Marynarki Wojennej. Jej siły okrętowe stacjonują w portach wojennych w Świnoujściu i Gdyni. Oprócz okrętów w skład flotylli wchodzą także jednostki saperskie, przeciwlotnicze oraz logistyczne.

W ostatnim czasie 8. FOW mocno zwiększyła swój potencjał. Kolejno 28 listopada 2022 i 14 lutego 2023 pierwszy raz podniesiono biało-czerwoną banderę na niszczycielach min proj. 258, ORP Albatros i ORP Mewa. Oba okręty wraz z prototypowym ORP Kormoran wchodzą w skład 13. Dywizjonu Trałowców im. adm. floty Andrzeja Karwety, który stacjonuje w Porcie Wojennym Gdynia. Ponadto 28 marca br. w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku odbyła się ceremonia cięcia blach pod kolejny niszczyciel min proj. 258, przyszły ORP Jaskółka, który wraz z zaplanowanymi na dalszy okres ORP Czajka i ORP Rybitwa wejdą w skład 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście. Dostarczenie wszystkich trzech jednostek jest zaplanowane na lata 2026-2027. Ponadto trwa proces modernizacji jednostek proj. 207, a także są prowadzone prace badawczo-rozwojowe nowych projektów morskich związanych z programem platform bezzałogowych Kijanka. W najbliższym czasie rozpoczną się próby nowego okrętowego systemu uzbrojenia OSU-35K oraz rozbudowanego o kolejne funkcjonalności okrętowego systemu zarządzania walką w dolnej i górnej półsferze SCOT-M. 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.