• <
KONGSBERG_2023

Fincantieri rezygnuje z planów przejęcia francuskiej stoczni Chantiers de l'Atlantique

PMK

29.01.2021 01:09
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Fincantieri rezygnuje z planów przejęcia francuskiej stoczni Chantiers de l'Atlantique

Partnerzy portalu

Fincantieri rezygnuje z planów przejęcia francuskiej stoczni Chantiers de l'Atlantique - GospodarkaMorska.pl
BernardBiger

Planowana mega-fuzja między włoskim gigantem stoczniowym Fincantieri i francuskim Chantiers de l’Atlantique została odwołana. Decyzja została ogłoszona we wspólnym oświadczeniu wydanym przez ministrów gospodarki Francji i Włoch, wskazując na wpływ pandemii koronawirusa na turystykę i sektor wycieczkowców jako powód niezdecydowania unijnych urzędów antymonopolowych.

Komisja wstępnie stwierdziła, że jest mało prawdopodobne, aby terminowe i wiarygodne wejście innych stoczniowców przeciwdziałało możliwym negatywnym skutkom transakcji. Jednak ostateczna decyzja komisji nigdy nie została sfinalizowana.

Plan połączenia Chantiers de l'Atlantique z Fincantieri wzbudził obawy wokół nieuczciwej konkurencji na całym kontynencie. W przypadku fuzji, liczba wiodących stoczni europejskich zmniejszyłaby się z trzech do dwóch, a ruch ten mógłby zakłócić dynamikę rynku na Starym Kontynencie. Z drugiej strony, ewentualna umowa zyskałaby aprobatę wielu interesariuszy, którzy uważają, że może ona zwiększyć międzynarodowy prestiż Europy w obliczu rosnącej konkurencji ze stoczniami azjatyckimi i amerykańskimi.


Wśród najgłośniejszych przeciwników porozumienia był francuski związek zawodowy Force Ouvriere, który reprezentuje pracowników stoczni Chantiers de l'Atlantique w Saint-Nazaire na zachodnim wybrzeżu Francji. Jak stwierdzili przedstawiciele związku: "Ewentualna transakcja może spowodować, że francuska stocznia straci władzę i możliwości zarządzania przedsiębiorstwem, co może wywołać negatywne konsekwencje dla bezpośrednio zatrudnionych pracowników i podwykonawców. Nasza stocznia ma możliwość realizowania zamówień bez wsparcia włoskiej grupy i możliwość oferowania atrakcyjniejszych cen niż te narzucane przez Fincantieri ".


Zgodnie z umową Fincantieri miało przejąć 50% udziałów w Chantiers de l’Atlantique, a dodatkowy 1% pożyczyć od państwa francuskiego. Francja pozostanie jednak głównym udziałowcem Chantiers de l’Atlantique i będzie wspierać odbudowę firmy przez cały kryzys.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.