• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Valenciaport dołączył do Portowego Światowego Programu Działań na Rzecz Klimatu

PMK

11.01.2021 15:00 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Valenciaport dołączył do Portowego Światowego Programu Działań na Rzecz Klimatu

Partnerzy portalu

Valenciaport dołączył do Portowego Światowego Programu Działań na Rzecz Klimatu  - GospodarkaMorska.pl
Valenciaport

Hiszpański Valenciaport debiutuje w 2021 roku, dołączając do grona dwunastu międzynarodowych portów, zaangażowanych w projekty dekarbonizacji i redukcji emisji.

Port Walencja (PAV) został członkiem Portowego Światowego Programu Działań na Rzecz Klimatu (WPCAP), grupy roboczej, która wspólnie promuje działania przeciwko zmianom klimatycznym i ściśle współpracuje z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Portów i Przystani (IAPH).

WPCAP został stworzony z głównym celem zmniejszenia emisji CO2 i poprawienia jakości powietrza.

- Przystąpiliśmy do tego programu, w którym uczestniczą największe porty i który jest zwierciadłem, w którym patrzy się na resztę światowego systemu portowego, ponieważ ich działalność ma następnie wpływ na pozostałą skalę portu - powiedział Aurelio Martinez, prezes PAV.

W lipcu ubiegłego roku dwa projekty środowiskowe prowadzone przez Zarząd Portu Walencji otrzymały nagrodę IAPH. Były to „Zielone i połączone porty” - które również otrzymały nagrodę EnerTIC - oraz „Porty pętli”. Programy dostarczyły innowacyjne rozwiązania, mające na celu zmniejszenie zatorów komunikacyjnych, poprawę jakości powietrza, zmniejszenie poziomu hałasu, prognozowanie wydajności dźwigów i mierzenie emisji w czasie rzeczywistym w portach.

Port w Walencji będzie częścią wybranej grupy obejmującej porty w Antwerpii, Barcelonie, Göteborgu, Hamburgu, Le Havre, Long Beach, Los Angeles, Nowym Jorku / New Jersey, Rotterdamie, Vancouver i Jokohamie.

Porty zrzeszone w WPCAP stworzyły projekt, który opiera się na pięciu kluczowych kwestiach:

  • Zwiększenia efektywności łańcuchów logistycznych poprzez rozwój i harmonizację narzędzi cyfrowych.
  • Promowania wspólnego podejścia polityki publicznej do redukcji emisji na dużych obszarach geograficznych.
  • Przyspieszenia rozwoju odnawialnych źródeł energii dla statków lub innych „zeroemisyjnych” alternatyw w dokach.
  • Przyspieszenia rozwoju paliw alternatywnych dla statków, których emisje są co najmniej o 50% niższe niż te wytwarzane przez obecne paliwa.
  • Obrona dekarbonizacji terminali portowych.

Porty współpracują z Międzynarodową Organizacją Morską (IMO) i różnymi zainteresowanymi stronami, aby zrealizować powyższe cele i przyspieszyć dekarbonizację sektora morskiego.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.