• <
CTM_980X120_gif_2020

Pożar na tankowcu New Diamond pod kontrolą (foto, wideo)

Strona główna MW, służby morskie Pożar na tankowcu New Diamond pod kontrolą (foto, wideo)

PMK

07.09.2020
Pokaż cały artykuł
Pożar na tankowcu New Diamond pod kontrolą (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl
SLAF

Pożar na dużym zbiornikowcu u wybrzeży Sri Lanki został opanowany, ale nadal nie został ugaszony, poinformowała w sobotę marynarka wojenna.

Cztery holowniki, trzy okręty marynarki wojennej Sri Lanki i cztery okręty indyjskie walczą z ogniem MT New Diamond od czwartku.

Tankowiec, przewożący prawie 2 miliony baryłek ropy naftowej, dryfował około 20 mil morskich (37 kilometrów) od wschodniego wybrzeża Sri Lanki, a w piątek wieczorem holownik odholował go na głębokie morze z dala od lądu, powiedział rzecznik marynarki wojennej kpt. Indika de Silva.

Pożar zabił jednego z członków załogi, a ranił innego.

Pożar wybuchł w kotle maszynowni, ale nie rozprzestrzenił się na obszar magazynowania ropy tankowca i nie zgłoszono żadnego wycieku. Urzędnicy Sri Lanki ostrzegają przed możliwymi masowymi szkodami dla środowiska na Sri Lance w przypadku wycieku lub eksplozji statku.

Szef Urzędu Ochrony Środowiska Morskiego na Sri Lance, Darshani Lahandapur, powiedział, że Sri Lanka nie ma zasobów ani możliwości, aby stawić czoła tak ogromnej katastrofie i zwrócił się o pomoc do krajów regionalnych.

Tankowiec miał 23 członków załogi - 18 Filipińczyków i 5 Greków. Dwudziestu jeden członków załogi pozostawiło tankowiec bez obrażeń podczas pożaru.

Tankowiec przewoził ropę z portu Mina Al Ahmadi w Kuwejcie do indyjskiego portu Paradip, w którym znajduje się rafineria państwowa Indian Oil Corp.

Dziękujemy za wysłane grafiki.