Od lutego w szczecińskiej Akademii Morskiej startuje nowy podyplomowy kierunek studiów, który uczelnia uważa za jeden ze swoich najbardziej przyszłościowych – transport LNG i eksploatacja terminali. Będzie go prowadziła przy współpracy z Wydziałem Wiertnictwa, Nafty i Gazu krakowskiej Akademii Górniczo – Hutniczej.
Nowe studia – które trwają dwa semestry, do lutego 2012 roku - mają przygotować inżynierów, którzy będą mogli pracować na „stanowiskach związanych z transportem, urządzeniami i systemami regazyfikacji, przechowywania i przesyłu skroplonego gazu ziemnego”. Słowem – AM chce wykształcić kadry, które będą mogły się na przykład zajmować terminalem LNG, który powstaje właśnie w Świnoujściu.
Słuchacze nowego kierunku studiów mają zdobyć wiedzę i umiejętności m. in.: w zakresie podstaw kriogeniki i fizykochemii gazów skroplonych, wymienników ciepła i automatyki przemysłowej, transportu gazu sieciowego, jak i transportu LNG, procesów technologicznych związanych z szeroko pojętym przemysłem LNG oraz bezpiecznej eksploatacji terminali.
Kierunek transport LNG i eksploatacja terminali to 210 godzin zajęć w formie wykładów, ćwiczeń oraz laboratoriów. Będą się odbywać dwa razy w miesiącu – w piątki po godz. 14 oraz w soboty. Przewidziane są trzy zjazdy w Krakowie, w Akademii Górniczo-Hutniczej.
Studia przeznaczone są dla osób z wyższym wykształceniem. Rekrutacja odbywa się bez egzaminów wstępnych – decyduje kolejność zgłoszeń. Dokumenty można składać do 11 lutego 2011 roku. Nauka na nowym kierunku kosztuje 6 500 złotych. Opłatę można rozłożyć na dwie raty.
