Wiadomości

Dyrektywa siarkowa napędza rozwój paliwa LNG Porty, Transport, Logistyka

Dyrektywa siarkowa napędza rozwój paliwa LNG

Paliwo LNG ma w Europie dużą przyszłość. Dużą rolę w pobudzeniu tego rynku miało wejście w tym roku w życie dyrektywy siarkowej. W obliczu redukcji zanieczyszczeń większa część armatorów postanowiła przerzucić się na wykorzystanie gazu skroplonego. To dobra wiadomość także dla Polski, gdyż powstający w Świnoujściu gazoport nie będzie miał problemów z pozyskaniem klientów.

opublikowano: 2015-09-03
Port Gdynia chce przyjmować statki do 14 tys. TEU Porty, Transport, Logistyka

Port Gdynia chce przyjmować statki do 14 tys. TEU

Niedługo w granice gdyńskiego portu zostanie włączona część obszaru należącego obecnie do Stoczni Marynarki Wojennej (MSW) w Gdyni. Chodzi o 25 m bieżących pirsu (ok. 440 m kw.), która ma umożliwić zainstalownie nowej obrotnicy o średnicy 480 m. Pod koniec września lub października zostanie podpisana umowa przedwstępna w tej sprawie.

opublikowano: 2015-09-03
Jak korzystać z dronów? Polska stocznia przykładem dla branży Przemysł, Stocznie, Offshore

Jak korzystać z dronów? Polska stocznia przykładem dla branży

Bezzałogowe statki powietrzne (UAV), czyli po prostu drony, coraz częściej są wykorzystywane w wielu sektorach przemysłu, także przy budowie i naprawie statków. W stoczniach te maszyny używane są głównie by przyśpieszyć różne procesy konstrukcji, przede wszystkim kontrolę jakości. Jednym z pionierów w wykorzystaniu tej technologii okazuje się gdańska stocznia Remontowa.

opublikowano: 2015-09-03
Wielkie przejęcie na rynku paliwowo-gazowym. W grę wchodzą gigantyczne pieniądze Przemysł, Stocznie, Offshore

Wielkie przejęcie na rynku paliwowo-gazowym. W grę wchodzą gigantyczne pieniądze

Komisja Europejska zgodziła się, aby brytyjsko-holenderski koncern paliwowy Royal Dutch Shell przejął brytyjską BG Group bez dodatkowych obostrzeń. Transakcja ma opiewać na gigantyczną kwotę 69 mld dolarów. Shell, który kupił wyszstkie udziały w brytyjkiej firmie, nabył tym samym prawa do wielu nietkniętych pokładów gazu ziemnego w Brazylii czy w Wschodniej Afryce i stał się liderem w sprzedaży tego surowca. Do wejścia w życie fuzji ma dojść na początku 2016 roku.

opublikowano: 2015-09-03
Mniejsze uprawnienia do połowów na Morzu Bałtyckim na 2016 r. Czy to wciąż za mało? Rybołówstwo, Ekologia

Mniejsze uprawnienia do połowów na Morzu Bałtyckim na 2016 r. Czy to wciąż za mało?

Komisja Europejska przedstawiła dziś (2 września) wniosek dotyczący uprawnień do połowów w Morzu Bałtyckim na rok 2016. Jest to projekt rozporządzenia, które określi całkowity dopuszczalny połów (TAC, z ang. total allowable catch), dając rybakom unijnym uprawnienia do połowów z dziesięciu głównych stad ryb eksploatowanych komercyjnie w Bałtyku. Nie brak jednak pierwszej krytyki projektu. Międzynarodowa organizacja ekologiczna Oceana jest zaniepokojona faktem, że Komisja nie zaproponowała limitów dla zachodniego stada dorsza, jednego z najważniejszych ekonomicznie gatunków bałtyckich.

opublikowano: 2015-09-02

Najczęściej czytane

Zapisz się
na bezpłatny newsletter
gospodarkamorska.tv Facebook