Do projektu wspólnych badań sejsmicznych 3D w południowo-wschodnim rejonie Morza Barentsa dołączyło 16 kolejnych przedsiębiorstw. Wykonawcami tych badań wybrane zostały firmy WesternGeco i PGS.
Łącznie w projekcie uczestniczą 33 firmy poszukiwawczo-wydobywcze działające na Norweskim Szelfie Kontynentalnym (NSK), w tym PGNiG Upstream International. Nie ma natomiast wśród nich spółki Lotos Exploration and Production Norge.
- W przeciwieństwie do PGNiG Upstream International nie posiadamy koncesji na Morzu Barentsa, dlatego przystąpienia do tego porozumienia nie uznaliśmy za celowe. Wolimy skupić się na tych rejonach NSK, w których posiadamy koncesje, a więc na Morzu Północnym i Morzu Norweskim - poinformowano nas w biurze prasowym Grupy Lotos.
Ideą wspólnych badań jest pozyskanie niższym kosztem lepszej jakości badań dla większego obszaru koncesyjnego. Niedawno otwarty rejon południowo-wschodniej części Morza Barentsa jest częścią 23 rundy licencyjnej na Norweskim Szelfie Kontynentalnym w 2014 roku. Na wniosek norweskiego Ministerstwa Ropy i Energii, z inicjatywą projektu wspólnych badań wystąpiło Norweskie Stowarzyszenia Ropy i Gazu. Rolę operatora w tym projekcie przyjęła firma Statoil.
W pierwszym etapie, w grudniu 2013 roku, do porozumienia przystąpiło 17 firm, w tym PGNiG Upstream International, a w marcu dołączyło do nich 16 kolejnych.
Zdaniem inicjatorów, podwojenie liczby uczestników potwierdza, że projekt cieszy się solidnym poparciem branży. Powinien on obniżyć koszty badań sejsmicznych 3D i poprawić ich jakość, dzięki wykorzystaniu kompetencji wszystkich zaangażowanych podmiotów.
Przetarg na wykonanie wspomnianych badań wygrały firmy WesternGeco i PGS. Badania obejmą powierzchnię ok. 13,7 tys. km kw. Ich rozpoczęcie planowane jest na kwiecień, a mają one potrwać do końca trzeciego kwartału tego roku. Następnie do lata 2015 może potrwać ich przetwarzanie i analizowanie.
Źródło:
www.wnp.pl