W dniu 26.10.2011, działające od 1997 roku w Gdańsku Polskie Towarzystwo Energetyki Wiatrowej, przekształciło się w Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej. Celem PTMEW jest wspieranie rozwoju i promowanie tworzącego się w Polsce nowego sektora gospodarki – morskiej energetyki wiatrowej.
Morska energetyka wiatrowa jest jednym z najszybciej rozwijających się w Europie sektorów energetyki. Obecnie moc zainstalowana w morskich farmach wiatrowych w Europie wynosi ponad 3 GW, a prognozy na rok 2020 przewidują osiągnięcie poziomu 40 GW. Liderami tego sektora są obecnie: Wielka Brytania, Dania, Holandia i Belgia, natomiast pod względem przygotowywanych projektów czołową pozycję zajmują Niemcy. Polska z potencjałem 10 GW, po 2020 stanie się jednym z największych rynków energetyki morskiej na Bałtyku. Rozwój tego sektora, może przyczynić się do utworzenia w Polsce nawet 9 tysięcy nowych miejsc pracy w przemyśle stoczniowym, portowym, morskim i sektorze usług.
Polskie Towarzystwo Energetyki Wiatrowej w Gdańsku, prowadziło od kilku lat intensywną działalność na rzecz propagowania rozwoju energetyki wiatrowej w polskich obszarach morskich. Towarzystwo, ma na swoim koncie seminaria i konferencje oraz specjalistyczne raporty, m.in. na temat wpływu rozwoju tego sektora na rynek pracy i na rozwój przemysłu w regionach nadmorskich.
W ostatnich latach PTEW zaangażowało się w realizację kilku dużych międzynarodowych projektów, dotyczących rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej, pozyskując cenną wiedzę i doświadczenie od swoich partnerów z Niemiec, Danii i Szwecji, tj. z krajów, w których morska energetyka wiatrowa już od kilku lat jest dynamicznie rozwijana.
Od trzech lat, PTEW prowadziło bliską współpracę z Fundacją na Rzecz Energetyki Zrównoważonej w Warszawie – niezależnym think-tankiem realizującym szeroki program promocji morskiej energetyki wiatrowej. Efektem tej współpracy, stało się przygotowanie i przeprowadzenie pełnego procesu legislacyjnego nowelizacji ustawy o obszarach morskich RP i administracji morskiej, dzięki której weszły w życie nowe przepisy umożliwiające wydawanie decyzji lokalizacyjnych dla projektów morskich farm wiatrowych.
Angażując się w promowanie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce PTEW współpracowało ponadto m.in. z Instytutem Morskim w Gdańsku, Związkiem Pracodawców FORUM OKRĘTOWE oraz Instytutem Energetyki Odnawialnej w Warszawie.
Rozwijana konsekwentnie przez ostatnie 4 lata przez PTEW działalność doprowadziła do ustalenia pozycji stowarzyszenia, jako głównej polskiej organizacji branżowej działającej na rzecz sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
Po zorganizowanej we wrześniu br. w Gdańsku, w ramach targów BALTEXPO, konferencji poświęconej morskiej energetyce wiatrowej, w której wzięło udział ponad 180 uczestników z kraju i zagranicy, działacze PTEW zdecydowali się postawić kropkę nad „i”, zmieniając nazwę organizacji na adekwatną do jej faktycznego profilu działalności.
Walne zgromadzenie członków PTMEW podjęło ponadto decyzję o zacieśnieniu współpracy z Fundacją na rzecz Energetyki Zrównoważonej. Taka konsolidacja organizacji branżowej i eksperckiej ma za zadanie zwiększenie efektywności działań, na rzecz wykorzystania krajowego potencjału morskiej energetyki wiatrowej, jako istotnego elementu zrównoważonego rozwoju polskiej energetyki.
Za najważniejsze zadania na rok 2012, członkowie PTMEW uznali:
1. Uchwalenie ustawy o odnawialnych źródłach energii, ustalającej system wsparcia zapewniający opłacalność inwestycji w morskiej energetyce wiatrowej.
2. Opracowanie założeń narodowego programu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w polskich obszarach morskich oraz przekonanie Rządu do jego wdrażania.
3. Tworzenie warunków dla zwiększenia możliwości przyłączeniowych morskich farm wiatrowych do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.
4. Zainicjowanie polskiej aktywności w międzynarodowych działaniach na rzecz realizacji projektu europejskiej sieci elektroenergetycznej na Morzu Bałtyckim.
5. Działanie na rzecz rozwoju krajowego rynku usług i technologii dedykowanych dla morskiej energetyki wiatrowej.
Na stanowisko Prezesa Zarządu PTMEW został wybrany Bogdan Gutkowski, dotychczasowy Prezes Towarzystwa, a na Wiceprezesów Towarzystwa wybrani zostali: Mariusz Witoński – dotychczasowy wiceprezes Towarzystwa oraz Maciej Stryjecki – Prezes Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej. www.ptew.pl
Bogdan Gutkowski
Grupa BIG INVEST,
Prezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW)
Absolwent Wydziału Chemii Politechniki Gdańskiej i wieloletni pracownik naukowy uczelni.
Od 1989 roku aktywny w sektorze konsultingowo-inżynierskim jako konsultant krajowych i zagranicznych firm z zakresu ochrony środowiska, z zakresu prawnych i ekonomicznych zasad inwestowania w Polsce a od roku 2000. z zakresu energetyki odnawialnej, w szczególności energetyki wiatrowej na lądzie i morzu. Rzeczoznawca ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko; inżynier prowadzący, raporty i procedury ocen oddziaływania na środowisko dla ponad 400 inwestycji o różnej skali wielkości.
Dyrektor Generalny AOS Sp. z o.o. Współwłaściciel i szef szwajcarsko-polskiej grupy firm inżynierskich BIG INVEST. Koordynator i zarządzający projektami inwestycyjnymi, w tym z zakresu energetyki wiatrowej.
Współinicjator powstania oraz propagator energetyki morskiej w Polsce; uczestnik międzynarodowych projektów: „POWER” , SB OFFER”, „WEBSR2”, współzałożyciel Klastra Bałtyckiej Energetyki Morskiej (BOSEC).
Autor koncepcji powstania i budowy sieci morskich na Bałtyku (Polskie Sieci Morskie).
Członek Zespołu Doradczego ds. rozwoju energetyki wiatrowej przy Ministrze Gospodarki. Członek Polskiej Rady Koordynacyjnej OZE. Prezes Polskiego Towarzystwa Energetyki Wiatrowej (od stycznia 2006 r. do października 2011 r.).
Od 26.10.2011 Prezes PTMEW.
Mariusz Witoński
AOS sp. z o.o. Sp.k. ,
Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW)
Od 1994 roku aktywny w sektorze konsultingowo-inżynierskim jako konsultant dla krajowych firm z zakresu ochrony środowiska a od roku 1997 toku z zakresu energetyki odnawialnej, w szczególności energetyki wiatrowej na lądzie i morzu.
Dyrektor Fundacji ECOBALTIC w Gdańsku (w latach 1995-2005) zajmującej się między innymi opracowaniem raportów ocen na środowisko oraz przygotowaniem projektów farm wiatrowych na lądzie. Ekspert ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko; prowadzący, raporty i procedury ocen oddziaływania na środowisko dla ponad 30 inwestycji o różnej skali wielkości.
Dyrektor Techniczny firm 3E i Nowa Energia Sp. z o.o. w Gdyni (w latach 2006-2009) odpowiedzialny za przygotowanie projektów farm wiatrowych na lądzie w różnych fazach realizacji. Od 2009 r Główny Specjalista w firmie inżynierskiej AOS Sp. z o.o. Spk w Gdańsku oraz doradca firmy BIG Invest Polska sp. o.o. w Gdańsku; jest koordynatorem i zarządza projektami inwestycyjnymi z zakresu energetyki wiatrowej na lądzie i na morzu.
Od 2008 r. propagator energetyki morskiej w Polsce; lider zespołu polskich realizatorów międzynarodowych projektów: SB OFFER” i „WEBSR2”.
Współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Energetyki Wiatrowej (w 1997 r.) a od września 2010 r. do października 2011 r. Wiceprezes PTEW.
Od 26.10.2011 Wiceprezes PTMEW.
Maciej Stryjecki
Grupa Doradcza SMDI, FNEZ
Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej
W latach 2001-2005 był doradcą czterech kolejnych Ministrów Środowiska. W latach 2005-2008 Dyrektor Generalny i Członek Zarządu Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej.
Obecnie współwłaściciel i Prezes Grupy Doradczej SMDI, grupy firm konsultingowych i doradczych, specjalizujących się w energetyce wiatrowej na lądzie i morzu. Założyciel i Prezes Zarządu Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej – think-tanku działającego na rzecz wdrażania pakietu energetyczno-klimatycznego w Polsce.
Autor wielu opinii, ekspertyz, aktów prawnych, dokumentów i artykułów dotyczących szeroko rozumianych zagadnień związanych z funkcjonowaniem branży OZE w Polsce, w tym nowelizacji ustawy o obszarach morskich RP i administracji morskiej. Współautor wytycznych Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w sprawie prognozowania oddziaływań na środowisko farm wiatrowych oraz Przewodnika po procedurach lokalizacyjnych i środowiskowych dla morskich farm wiatrowych w polskich obszarach morskich.
Jako ekspert współpracuje na stałe z krajowymi i międzynarodowymi koncernami energetycznymi, inwestorami i deweloperami oraz przedstawicielami Rządu i Parlamentu RP w działaniach na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
Od 26.10.2011 Wiceprezes PTMEW.