Dnia 11 stycznia 2011 r. spółka Nord Stream AG podpisała umowę z dwoma polskimi organizacjami rybackimi – Zrzeszeniem Rybaków Morskich – Organizacją Producentów i Organizacją Producentów Rybnych Władysławowo sp. z o.o. w sprawie wynagrodzenia dla wszystkich polskich rybaków zwyczajowo prowadzących połowy w rejonie rurociągu.
Nord Stream przekaże ustaloną łączną kwotę na rzecz polskich organizacji rybackich, która będzie w całości pozostawać do ich dyspozycji. Zostanie ona przeznaczona na wypłatę jednorazowego wynagrodzenia na rzecz wszelkich polskich rybaków morskich zwyczajowo prowadzących połowy w pobliżu rurociągu oraz udzielanie rybakom wszelkich istotnych informacji dotyczących tego projektu.
„Po intensywnych rozmowach z polskimi organizacjami rybackimi, możemy teraz sfinalizować komplet umów z organizacjami rybackimi w regionie Morza Bałtyckiego,” podkreśla Dirk von Ameln – dyrektor ds. pozwoleń spółki Nord Stream. „Priorytetem dla spółki Nord Stream jako odpowiedzialnego podmiotu zajmującego się budową i eksploatacją rurociągu jest ograniczenie wpływu na rybołówstwo tak dalece, jak jest to możliwe.”
Nord Stream prowadzi rozmowy z wszystkimi rybakami w regionie Morza Bałtyckiego z uwzględnieniem stosowanych przez nich praktyk połowowych. Polityka Nord Stream w zakresie ochrony środowiska naturalnego i odpowiedzialności społecznej obejmuje dobrowolne zwrócenie się do wszystkich organizacji rybackich i niezależnych rybaków w rejonie Morza Bałtyckiego w celu wynegocjowania umów. Umowy obejmują ustalenia dotyczące przekazywania informacji, a także wynagrodzenia z tytułu ograniczeń na etapie budowy rurociągu, zmiany modeli połowów oraz dodatkowych wysiłków związanych z prowadzeniem połowów w pobliżu przyszłych rurociągów Nord Stream.
Potencjalny wpływ rurociągów znajdujących się na dnie morza będzie się w gruncie rzeczy ograniczać do trawlerów, w szczególności prowadzących połowy włokami dennymi, które być może będą musiały podjąć dodatkowe działania w stosunku do przyjętych przez siebie praktyk połowu, tzn. dostosować swe techniki połowu, w tym z wykorzystaniem włoków i/lub zasięg terytorialny tych połowów oraz uwzględnić istnienie rurociągów.
Rurociąg Nord Stream to rurociąg gazu ziemnego łączący Rosję z Unią Europejską za pośrednictwem Morza Bałtyckiego. W 2008 roku Unia Europejska importowała około 320 mld m3 gazu ziemnego. Zapotrzebowanie importowe na gaz będzie rosnąć i do roku 2030 osiągnie poziom 500 mld m3 rocznie. UE będzie wówczas importować dodatkowo 160 - 200 mld m3 gazu ziemnego (źródło: IEA, World Energy Outlook 2010). W związku z połączeniem europejskiej sieci rurociągów gazowych z jedną z największych rezerw gazu na świecie, w najbliższych dekadach Nord Stream będzie w stanie zaspokoić około jedną trzecią dodatkowego zapotrzebowania Unii Europejskiej na import gazu. Projekt ten znacząco przyczyni się do długoterminowego zabezpieczenia dostaw gazu i będzie kamieniem milowym na drodze do osiągnięcia partnerstwa energetycznego między Unią Europejską a Rosją.
Rurociąg o całkowitej długości ponad 1.220 km zostanie oddany do eksploatacji w 2011 r., a jego początkowa przepustowość będzie wynosić około 27,5 mld m3 rocznie. Dzięki drugiej linii, przepustowość wzrośnie dwukrotnie do około 55 mld m3 rocznie. Jest to ilość wystarczająca do obsługi 26 mln gospodarstw domowych w EU.
Nord Stream AG to międzynarodowe przedsięwzięcie joint venture stworzone w celu zaplanowania, budowy i późniejszej eksploatacji rurociągu biegnącego przez Morze Bałtyckie. 51% udziałów w przedsięwzięciu należy do rosyjskiej spółki – OAO Gazprom. Niemieckie spółki: BASF SE/Wintershall Holding GmbH i E.ON Ruhrgas AG mają po 15,5% udziałów każda, natomiast po 9% udziałów mają spółki: N.V. Nederlandse Gasunie z Holandii i GDF SUEZ S.A. z Francji.
Rurociąg Nord Stream został wymieniony w wytycznych dla Transeuropejskich Sieci Energetycznych (TEN-E). W roku 2006, Komisja Europejska, Parlament Europejski oraz Rada Unii Europejskiej uznały Nord Stream za „Projekt o Znaczeniu Europejskim”. Tym samym Rurociąg Nord Stream stał się projektem kluczowym dla europejskiej infrastruktury energetycznej.
Budowa Rurociągu Nord Stream rozpoczęła się zgodnie z harmonogramem w kwietniu 2010 roku. Wcześniej przeprowadzono pełne badania dotyczące środowiska naturalnego oraz dokonano oceny oddziaływania na środowisko (EIA) dla całej trasy rurociągu. Układaniem rurociągu Nord Stream zajmują się trzy specjalnie wyposażone barki. Jednostka Castoro Sei (firmy Saipem) wykonuje większość prac na Morzu Bałtyckim w zakresie układania gazociągu. Na wodach niemieckich prace te ukończył inny statek tej firmy – Castoro Dieci. W Zatoce Fińskiej budową rurociągu zajmuje się barka Solitaire (firmy Allseas zakontraktowana przez firmę Saipem). Eksploatacja pierwszego rurociągu rozpocznie się w 2011 roku, a drugiego – w 2012 roku.