Wiadomości

Sto tysięcy ton bananów w Porcie Gdańsk Porty, Transport, Logistyka

Sto tysięcy ton bananów w Porcie Gdańsk

Ustawa deregulacyjna, która weszła w życie z początkiem tego roku, zakłada że wszystkie odprawy towarów w porcie mają trwać maksymalnie dobę. Na przykładzie gdańskiej spółki Cargofriut, która zajmuje się przeładunkiem, odprawą celną i wysyłką między innymi owoców cytrusowych, widać jak bardzo nowe przepisy, a nawet sama zapowiedź ich wprowadzenia, ożywiły koniunkturę. Firmie bez wątpienia pomaga także certyfikat AEO w zakresie uproszczenia procedury celnej.

opublikowano: 2015-03-27
Reformy systemu podatkowego w Chinach - znaczenie dla globalnej żeglugi, cz. 2 Administracja, Prawo, Polityka

Reformy systemu podatkowego w Chinach - znaczenie dla globalnej żeglugi, cz. 2

Dla przypomnienia – pierwsza część artykułu miała na celu przybliżyć zmiany zaistniałe w systemie podatkowym Chińskiej Republiki Ludowej, które mogą mieć wpływ na działalność przedsiębiorstw żeglugowych mających styczność z tym obszarem prawnym. Zmiany te dotykają zarówno działalności stricte żeglugowej prowadzonej przez nie-rezydentów, jak również dokonywanych przez nich pośrednich transferów aktywów chińskich. W drugiej części przybliżamy kolejną regulację, mogącą mieć znaczenie dla żeglugi.

opublikowano: 2015-03-27
Administracja, Prawo, Polityka

Nowa regulacja dotycząca stacji pilotowych i ośrodków szkolących pilotów morskich

25 marca 2015 r w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzanie Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie uznawania stacji pilotowych i ośrodków szkolenia pilotów. Przepisy rozporządzenia to nowe rozwiązanie, otwierające możliwość prowadzenia działalności szkoleniowej w zakresie szkolenia pilotów morskich wszystkim podmiotom po spełnieniu w określonych przepisami wymagań.

opublikowano: 2015-03-27
Administracja, Prawo, Polityka

Wybory na statkach morskich

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju informuje, że zgodnie z postanowieniem Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 lutego 2015 r. o zarządzeniu wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. poz. 188), termin zgłaszania przez armatorów wniosków o utworzenie obwodów głosowania na polskich statkach morskich upływa 10 kwietnia 2015 r.

opublikowano: 2015-03-27
Transport w wymiarze transgranicznym Porty, Transport, Logistyka

Transport w wymiarze transgranicznym

Współpraca w zakresie planu pracy dla Korytarza Bałtyk – Adriatyk, plany rozbudowy infrastruktury odcinków transgranicznych w jego ramach, a także m.in. alternatywne źródła finansowania inwestycji infrastrukturalnych były przedmiotem spotkania polskiej minister infrastruktury i rozwoju Marii Wasiak z koordynatorem europejskiego Korytarza Bałtyk – Adriatyk Kurtem  Bodewigiem.

opublikowano: 2015-03-27
Zapisz się
na bezpłatny newsletter
gospodarkamorska.tv Facebook