Wiadomości

Szanse na oczyszczenie wraku Frankena coraz większe Rybołówstwo, Ekologia

Szanse na oczyszczenie wraku Frankena coraz większe

Tysiące podpisów pod apelem poparcia, artykuły prasowe, materiały wideo i zainteresowanie problemem ogromnej ilości Polaków. Efekty kampanii Fundacji Mare – „Zatrzymaj wyciek ropy, ratuj Bałtyk!” zataczają coraz szersze kręgi. W ciągu półtora miesiąca od startu działań pod apelem o sfinansowanie oczyszczania wraku Frankena na stronie www.fundacjamare.pl podpisało się ponad 23 tysiące osób, a problemem na dnie Zatoki Gdańskiej zainteresował się polski rząd!

opublikowano: 2018-08-21
Uwaga: Istotne zmiany w opodatkowaniu spadków i darowizn Prawo, Polityka, Finanse

Uwaga: Istotne zmiany w opodatkowaniu spadków i darowizn

Podstawowym unormowaniem wpływającym na sytuację prawno-podatkową spadkobierców i obdarowanych jest ustawa o podatku od spadków i darowizn. Potwierdza to przepis art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT), zgodnie z którym przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn. Pomimo powyższego, to właśnie ustawa o PIT stanowi o mających duże znaczenie w praktyce zasadach amortyzowania składników majątkowych nabywanych w drodze spadku bądź darowizny. W ostatnim czasie zasady te były dwukrotnie nowelizowane. Nowelizacja z dnia 27 października 2017 r., która weszła w życie w dniu 1 stycznia 2018 r., pozbawiła obdarowanych, jak i spadkobierców możliwości zaliczania do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych od nabytych w drodze darowizny lub spadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli nabycie to było zwolnione z podatku od spadków i darowizn. Stan ten nie utrzymał się jednak długo, gdyż mocą kolejnej nowelizacji ustawy o PIT z dnia 15 czerwca 2018 r. (weszła w życie 19 lipca 2018 r.), częściowo wrócono do korzystnych dla podatników regulacji obowiązujących przed 1 stycznia 2018 r. Co istotne, ta ostatnia nowelizacja działa z mocą wsteczną – odnosi skutek od  1 stycznia 2018 r.

opublikowano: 2018-08-21
11 września ruszy dodatkowy nabór na studia I i II stopnia na Politechnice Gdańskiej. Wśród kierunków m.in. mechanika i budowa maszyn Edukacja, Rynek Pracy

11 września ruszy dodatkowy nabór na studia I i II stopnia na Politechnice Gdańskiej. Wśród kierunków m.in. mechanika i budowa maszyn

Zainteresowani rozpoczęciem studiów na Politechnice Gdańskiej w nadchodzącym roku akademickim mają jeszcze szansę dostać się na wymarzone kierunki. Dodatkowa rekrutacja rozpocznie się 11 września i potrwa do 17 września 2018 r. Kandydaci mogą wybierać spośród przeszło dwudziestu kierunków studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia.

opublikowano: 2018-08-21

Najczęściej czytane

Zapisz się
na bezpłatny newsletter
gospodarkamorska.tv Facebook