Wiadomości

Ryzyko umów z podwykonawcą zatrudniającym nielegalnie cudzoziemców Prawo, Polityka, Finanse

Ryzyko umów z podwykonawcą zatrudniającym nielegalnie cudzoziemców

Sytuacja na rynku pracowniczym w branży gospodarki morskiej jest powszechnie znana. Oficjalnie niemal nieistniejące bezrobocie, większość fachowców poza granicami kraju i brak rąk do pracy nawet przy najprostszych zadaniach. Stąd powstaje naturalnie uzasadniona tendencja do zatrudniania osób nie będących obywatelami RP, w tym obcokrajowców spoza krajów UE (takich jak np. Ukraina, Białoruś, Kazachstan, Wietnam czy nawet Korea Północna).

opublikowano: 2018-02-25
Nieprawidłowa data na konosamencie – analiza w świetle prawa angielskiego Prawo, Polityka, Finanse

Nieprawidłowa data na konosamencie – analiza w świetle prawa angielskiego

W 1886 r. w orzeczeniu „Stumore, Weston & Co. v Breen” (1886) 12 App Cas, przyjęto, iż w sytuacji, w której wpisano do konosamentu datę, która miała potwierdzić ostateczny termin załadunku towaru na statek – a data ta okazała się datą nieprawidłową, wówczas takie oświadczenie konosamentowe w stosunku do legitymowanego nabywcy konosamentu nie jest wiążące dla przewoźnika. Innymi słowy, w ślad za precedensem „Grant v. Norway” uznano, iż taka fałszywa deklaracja kapitana wykracza poza zakres jego upoważnień, a tym samym nie może wiązać armatora/przewoźnika w stosunku do odbiorcy ładunku, (który tym samym nie może z tego tytułu wystąpić z roszczeniem odszkodowawczym w stosunku do przewoźnika).

opublikowano: 2018-02-25
Korea Północna potępia najnowsze sankcje USA Prawo, Polityka, Finanse

Korea Północna potępia najnowsze sankcje USA

Korea Płn. potępiła w niedzielę najnowszy pakiet sankcji gospodarczych nałożonych na nią w piątek przez USA. Oskarżyła USA o próbę podkopywania poprawy międzykoreańskich relacji podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich - podały północnokoreańskie media państwowe.

opublikowano: 2018-02-25

Najczęściej czytane

Zapisz się
na bezpłatny newsletter
gospodarkamorska.tv Facebook