Wiadomości

Rynek czeka na EBC Prawo, Polityka, Finanse

Rynek czeka na EBC

Ostatnie spotkanie Europejskiego Banku Centralnego w tym roku może przynieść istotne rozstrzygnięcia. Co stanie się z euro? Dziś uwaga inwestorów skupi się na spotkaniu i konferencji prasowej Europejskiego Banku Centralnego. Rynek zdaje się oczekiwać dość gołębiego przekazu ze strony Banku. Niewykluczone, że EBC – uwzględniając ostatnie rozczarowujące dane o aktywności i bazowej dynamice cen – obniży projekcje wzrostu gospodarczego i inflacji. Niektórzy obserwatorzy oceniają również, że ton prezesa Draghiego może być nieco mniej optymistyczny, niż podczas wcześniejszych konferencji.

opublikowano: 2018-12-13
Przywróćmy polską banderę, a staniemy się europejskim centrum zarządzania statkami Porty, Transport, Logistyka

Przywróćmy polską banderę, a staniemy się europejskim centrum zarządzania statkami

Na przestrzeni ostatnich 28 lat polska flota handlowa w żegludze międzynarodowej zmniejszyła się z 247 statków pływających pod polską banderą do 96 jednostek, z czego tylko 6 pływa aktualnie w narodowych barwach. Ludzie morza o przyczynach tego stanu dyskutują od lat i co jakiś czas temat ten poruszany jest w różnego rodzaju pracach legislacyjnych, jednakże jak dotąd bezskutecznie. Dlaczego warto przywrócić polską banderę?

opublikowano: 2018-12-13
Dachser z bezpośrednią linią ze Strykowa do Holandii Porty, Transport, Logistyka

Dachser z bezpośrednią linią ze Strykowa do Holandii

Dachser, globalny operator logistyczny, uruchomił bezpośrednie połączenie z podłódzkiego Strykowa do Holandii. Dzięki temu przesyłki drobnicowe nadawane przez polskich eksporterów są dostarczane w ciągu dwóch dni do dowolnego miejsca na terenie Królestwa Niderlandów. Żółto-niebieskie ciężarówki z logo Dachser wyjeżdżają w tę trasę we wszystkie dni robocze.

opublikowano: 2018-12-13
Instytut Jagielloński: Zakup fregat dla Marynarki Wojennej szkodzi jej interesom Marynarka, Służby, Ratownictwo

Instytut Jagielloński: Zakup fregat dla Marynarki Wojennej szkodzi jej interesom

Ostatnie wydarzenia związane z rosyjską agresją na Morzu Azowskim pokazały, jak ważna jest ochrona Bałtyku – podkreślają eksperci. Tymczasem polska Marynarka Wojenna nie ma żadnych zdolności odstraszania. MON chce zakupić dla niej trzy fregaty przeciwlotnicze za około 12 mld zł, ale eksperci Instytutu Jagiellońskiego podkreślają, że taki zakup mija się z celem. Bliskość naszpikowanego rakietami Obwodu Kaliningradzkiego powoduje, że przeciwlotnicze fregaty mogą zostać zniszczone w pierwszych minutach konfliktu. Czas lotu najnowszych rosyjskich pocisków z Kaliningradu do Zatoki Gdańskiej to około  40 sekund. Co także istotne, zakup fregat oznaczać będzie koniec pozostałych programów modernizacyjnych ważnych dla zdolności bojowych Marynarki Wojennej.

opublikowano: 2018-12-13
PKN ORLEN w prestiżowym RESPECT Index Przemysł, Stocznie, Offshore

PKN ORLEN w prestiżowym RESPECT Index

PKN ORLEN po raz jedenasty został zakwalifikowany do renomowanego RESPECT Index,  indeksu giełdowego obejmującego spółki odpowiedzialne społecznie. Wysokie wymagania i kryteria indeksu spełnione przez Koncern stanowią realną referencję dla inwestorów giełdowych.

opublikowano: 2018-12-13

Najczęściej czytane

Zapisz się
na bezpłatny newsletter
gospodarkamorska.tv Facebook