Wiadomości

400 laureatów popłynie w Rejs Niepodległości Edukacja, Rynek Pracy

400 laureatów popłynie w Rejs Niepodległości

Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w sobotę odbył się drugi i ostatni etap konkursu Rejs Niepodległości, zorganizowanego z okazji obchodzonej w 2018 roku, setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Laureaci pierwszego etapu konkursu przybyli do Warszawy by napisać test wiedzy z zakresu historii działań niepodległościowych od Powstania Kościuszkowskiego do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r., podstaw wiedzy żeglarskiej oraz tematu morze w Biblii.

opublikowano: 2018-01-23
Przerwane rejsy Marynarka, Służby, Ratownictwo

Przerwane rejsy

Łódź rybacką i kuter zawrócili do portów funkcjonariusze z Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej, którzy jednostką pływającą SG-216 patrolowali 21 stycznia Morze Bałtyckie.

opublikowano: 2018-01-23
Koniec tygodnia powinien przynieść istotne informacje dla głównej pary Prawo, Polityka, Finanse

Koniec tygodnia powinien przynieść istotne informacje dla głównej pary

Krótszy tydzień handlu w USA oraz ograniczona liczba publikacji makroekonomicznych z gospodarek G4 sprawiła, że rynki w ubiegłym tygodniu skupiły się na polityce. Dolar na tym nie skorzystał: inwestorzy wyprzedawali amerykańską walutę spodziewając się, iż Senat nie osiągnie porozumienia w sprawie prowizorium budżetowego, co zaowocuje tzw. zamknięciem rządu, czyli zatrzymaniem finansowania owocującym przerwami w pracy instytucji rządowych, które nie są kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego. Tak też się stało. Warto w tym momencie wspomnieć, iż euro raczej nie skorzystało na słabości dolara: sam indeks EUR zakończył tydzień na niemal niezmienionym poziomie.

Główną walutą, która wykazała się siłą w ubiegłym tygodniu był funt brytyjski, który zyskiwał w relacji do każdej waluty G10 za wyjątkiem dolara australijskiego. Waluta zyskiwała przede wszystkim z uwagi na wzrost optymizmu w kwestii negocjacji dotyczących Brexitu.

Siłą wśród walut EM wykazało się z kolei meksykańskie peso, które umocniło się z uwagi na wzrost cen ropy naftowej oraz poczucie, iż administracja Donalda Trumpa jest daleka od zakończenia układu NAFTA.

opublikowano: 2018-01-23
Nowy certyfikat dla HYDRO-NAVAL Przemysł, Stocznie, Offshore

Nowy certyfikat dla HYDRO-NAVAL

Spółka HYDRO-NAVAL przeszła pozytywnie procedurę certyfikacji w ramach normy EN 1090-1:2009/A1:2011, która wyznacza standardy w obszarze kontroli produkcji m.in. stalowych elementów konstrukcyjnych. Krok ten jest wynikiem pozyskiwania nowych rynków zbytu, które pozwalają na dywersyfikację produktów i usług. Aktualnie spółka kooperuje nie tylko z klientami z sektorów marine i offshore, ale i z poza nich. Obecnie jest w toku produkcja dla klientów z sektorów R&D, górnictwa, budownictwa i energetyki. W przygotowaniu są również projekty dla petrochemii i kolejnictwa.

opublikowano: 2018-01-23
Pechowa 13 dla Polaków w Monaco Przemysł Jachtowy, Żeglarstwo

Pechowa 13 dla Polaków w Monaco

W Monaco odbyła się trzecia runda Sportsboat Winter Series w klasie J70. Udział wzięły dwie polskie załogi Flexistav Apotex Sailing Team i Cellfast Sailing Team. Polakom tym razem nie udało się wejść do pierwszej dziesiątki i załogi zajęły odpowiednio miejsca 13 i 14.

opublikowano: 2018-01-23
Technologie Kosmiczne i Satelitarne – trwa nabór na drugą edycję studiów Edukacja, Rynek Pracy

Technologie Kosmiczne i Satelitarne – trwa nabór na drugą edycję studiów

Politechnika Gdańska rekrutuje na drugą edycję interdyscyplinarnych studiów II stopnia Technologie Kosmiczne i Satelitarne (TKiS), prowadzonych przez Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz Wydział Mechaniczny. Pierwszy z nich rekrutuje na specjalność Technologie informacyjne i telekomunikacyjne w inżynierii kosmicznej i satelitarnej, drugi natomiast na specjalność Technologie mechaniczne i mechatroniczne w inżynierii kosmicznej. Na każdą ze specjalności PG przyjmie 30 osób. Studia trwają 3 semestry.

opublikowano: 2018-01-23
Już w tym tygodniu III Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, a tam m.in. o roli portów Marynarka, Służby, Ratownictwo

Już w tym tygodniu III Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, a tam m.in. o roli portów

Kolejna edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, organizowanego przez Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Zarząd Targów Warszawskich S.A., odbędzie się już 25 stycznia w Warszawie. Poza zagadnieniami z zakresu współpracy przemysłowej, w tym wykorzystaniu potencjału innowacyjności w programach modernizacji Marynarki Wojennej RP, Forum w dużej mierze będzie poświęcone bezpieczeństwu morskiemu na Bałtyku, w szczególności w kontekście działań podejmowanych we współpracy z innymi krajami regionu oraz bezpieczeństwa polskich portów i instalacji offshore.

opublikowano: 2018-01-23

Najczęściej czytane

Zapisz się
na bezpłatny newsletter
gospodarkamorska.tv Facebook