Wiadomości

Niemal połowa stad ryb na świecie zagrożona przełowieniem. Sytuację mogą uratować świadomi konsumenci Rybołówstwo, Ekologia

Niemal połowa stad ryb na świecie zagrożona przełowieniem. Sytuację mogą uratować świadomi konsumenci

Ponad 40 proc. stad ryb żyjących w morzach i oceanach jest zagrożonych wyginięciem z powodu nadmiernych połowów – szacują naukowcy. Oznacza to, że w perspektywie kilkunastu lat z oceanów mogą zniknąć przeławiane gatunki. Sytuację mogą poprawić odpowiednie regulacje międzynarodowe, a także codzienne decyzje konsumentów, którzy kupują produkty rybne. Pomocą w wyborze są międzynarodowe certyfikaty nadawane firmom poławiającym i hodującym ryby.

opublikowano: 2018-01-23
Dobre perspektywy dla branży logistycznej i transportowej w Polsce. Firmy planują w tym roku duże inwestycje i zwiększenie zatrudnienia Porty, Transport, Logistyka

Dobre perspektywy dla branży logistycznej i transportowej w Polsce. Firmy planują w tym roku duże inwestycje i zwiększenie zatrudnienia

Polska jest potęgą na europejskim rynku transportowym. Wraz ze wzrostem wolumenu przewożonych towarów rośnie popyt na zasoby powierzchni magazynowej, a także nowych pracowników, z których pozyskaniem firmy mają coraz większe problemy. Dlatego konieczne są inwestycje w innowacyjne rozwiązania i automatyzację pracy. FM Logistic, lider na rynku logistycznym, zapowiada, że w najbliższych miesiącach ten obszar inwestycji będzie kluczowy. W tym roku spółka zamierza zatrudnić trzystu nowych pracowników.

opublikowano: 2018-01-23
400 laureatów popłynie w Rejs Niepodległości Edukacja, Rynek Pracy

400 laureatów popłynie w Rejs Niepodległości

Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w sobotę odbył się drugi i ostatni etap konkursu Rejs Niepodległości, zorganizowanego z okazji obchodzonej w 2018 roku, setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Laureaci pierwszego etapu konkursu przybyli do Warszawy by napisać test wiedzy z zakresu historii działań niepodległościowych od Powstania Kościuszkowskiego do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r., podstaw wiedzy żeglarskiej oraz tematu morze w Biblii.

opublikowano: 2018-01-23
Przerwane rejsy Marynarka, Służby, Ratownictwo

Przerwane rejsy

Łódź rybacką i kuter zawrócili do portów funkcjonariusze z Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej, którzy jednostką pływającą SG-216 patrolowali 21 stycznia Morze Bałtyckie.

opublikowano: 2018-01-23
Koniec tygodnia powinien przynieść istotne informacje dla głównej pary Prawo, Polityka, Finanse

Koniec tygodnia powinien przynieść istotne informacje dla głównej pary

Krótszy tydzień handlu w USA oraz ograniczona liczba publikacji makroekonomicznych z gospodarek G4 sprawiła, że rynki w ubiegłym tygodniu skupiły się na polityce. Dolar na tym nie skorzystał: inwestorzy wyprzedawali amerykańską walutę spodziewając się, iż Senat nie osiągnie porozumienia w sprawie prowizorium budżetowego, co zaowocuje tzw. zamknięciem rządu, czyli zatrzymaniem finansowania owocującym przerwami w pracy instytucji rządowych, które nie są kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego. Tak też się stało. Warto w tym momencie wspomnieć, iż euro raczej nie skorzystało na słabości dolara: sam indeks EUR zakończył tydzień na niemal niezmienionym poziomie.

Główną walutą, która wykazała się siłą w ubiegłym tygodniu był funt brytyjski, który zyskiwał w relacji do każdej waluty G10 za wyjątkiem dolara australijskiego. Waluta zyskiwała przede wszystkim z uwagi na wzrost optymizmu w kwestii negocjacji dotyczących Brexitu.

Siłą wśród walut EM wykazało się z kolei meksykańskie peso, które umocniło się z uwagi na wzrost cen ropy naftowej oraz poczucie, iż administracja Donalda Trumpa jest daleka od zakończenia układu NAFTA.

opublikowano: 2018-01-23
Nowy certyfikat dla HYDRO-NAVAL Przemysł, Stocznie, Offshore

Nowy certyfikat dla HYDRO-NAVAL

Spółka HYDRO-NAVAL przeszła pozytywnie procedurę certyfikacji w ramach normy EN 1090-1:2009/A1:2011, która wyznacza standardy w obszarze kontroli produkcji m.in. stalowych elementów konstrukcyjnych. Krok ten jest wynikiem pozyskiwania nowych rynków zbytu, które pozwalają na dywersyfikację produktów i usług. Aktualnie spółka kooperuje nie tylko z klientami z sektorów marine i offshore, ale i z poza nich. Obecnie jest w toku produkcja dla klientów z sektorów R&D, górnictwa, budownictwa i energetyki. W przygotowaniu są również projekty dla petrochemii i kolejnictwa.

opublikowano: 2018-01-23
Pechowa 13 dla Polaków w Monaco Przemysł Jachtowy, Żeglarstwo

Pechowa 13 dla Polaków w Monaco

W Monaco odbyła się trzecia runda Sportsboat Winter Series w klasie J70. Udział wzięły dwie polskie załogi Flexistav Apotex Sailing Team i Cellfast Sailing Team. Polakom tym razem nie udało się wejść do pierwszej dziesiątki i załogi zajęły odpowiednio miejsca 13 i 14.

opublikowano: 2018-01-23
Technologie Kosmiczne i Satelitarne – trwa nabór na drugą edycję studiów Edukacja, Rynek Pracy

Technologie Kosmiczne i Satelitarne – trwa nabór na drugą edycję studiów

Politechnika Gdańska rekrutuje na drugą edycję interdyscyplinarnych studiów II stopnia Technologie Kosmiczne i Satelitarne (TKiS), prowadzonych przez Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz Wydział Mechaniczny. Pierwszy z nich rekrutuje na specjalność Technologie informacyjne i telekomunikacyjne w inżynierii kosmicznej i satelitarnej, drugi natomiast na specjalność Technologie mechaniczne i mechatroniczne w inżynierii kosmicznej. Na każdą ze specjalności PG przyjmie 30 osób. Studia trwają 3 semestry.

opublikowano: 2018-01-23

Najczęściej czytane

Zapisz się
na bezpłatny newsletter
gospodarkamorska.tv Facebook