• <
nauta_2024

Zgoda UOKiK na przejęcie przez PGZ Stocznia Wojenna części mienia Stoczni Marynarki Wojennej

jk

01.12.2017 11:13 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Zgoda UOKiK na przejęcie przez PGZ Stocznia Wojenna części mienia Stoczni Marynarki Wojennej

Partnerzy portalu

Zgoda UOKiK na przejęcie przez PGZ Stocznia Wojenna części mienia Stoczni Marynarki Wojennej - GospodarkaMorska.pl

UOKiK wydał decyzje ws. koncentracji dot. przedsiębiorców zajmujących się budową statków i okrętów, nieruchomościami oraz produkcją i sprzedażą przetworów mięsnych. Urząd zgodził się m.in. na przejęcie przez PGZ Stocznia Wojenna części mienia Stoczni Marynarki Wojennej.

W piątkowym komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że pierwsza z transakcji to przejęcie przez PGZ Stocznia Wojenna części mienia Stoczni Marynarki Wojennej w upadłości likwidacyjnej.

Stocznia Marynarki Wojennej jest kontrolowana przez Agencję Rozwoju Przemysłu i buduje statki oraz okręty. Stocznia remontuje, modernizuje oraz produkuje uzbrojenie i sprzęt wojskowy na potrzeby obronne Polski. Spółka świadczy też usługi dla armatorów z Unii Europejskiej. Stocznia Marynarki Wojennej wpisana jest na listę spółek o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym oraz strategicznym dla bezpieczeństwa państwa.

Druga decyzja - jak podał UOKiK - dotyczy utworzenia wspólnego przedsiębiorcy przez PG Dutch oraz Marvipol Logistics. Przedsiębiorcy mają zbudować park magazynowo-logistycznego. PG Dutch należy do grupy kapitałowej Panattoni, która świadczy obsługę administracyjną oraz usługi deweloperskie związane z obiektami przemysłowymi, magazynowymi i biurowymi. Wynajmuje też powierzchnie magazynową w województwie mazowieckim, wielkopolskim oraz śląskim. Natomiast Marvipol zajmuje się inwestycjami na rynku nieruchomości mieszkaniowych i biurowych w Warszawie i Gdańsku. Spółka jest również importerem i dealerem samochodów marki Jaguar, Land Rover i Aston Martin; zarządza też nieruchomościami i wynajmuje powierzchnię magazynową w województwie śląskim.

Ostatnia z opisanych koncentracji to nabycie przez Zakłady Mięsne Henryk Kania z Pszczyny części mienia Staropolskich Specjałów z Goczałkowic Zdroju. Spółki prowadzą działalność polegającą na produkcji mięsa oraz wędlin. Przejmowane mienie stanowi zakład przetwórstwa mięsnego wraz z magazynami, suszarniami i liniami pakującymi.

Urząd wyjaśnił, że zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli transakcja nie zostanie dokonana w ciągu dwóch lat od ich wydania.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.