• <
nauta_2024

W stoczni Nauta w Gdańsku zakończyło się nietypowe wodowanie statku dla szwedzkiego uniwersytetu (foto,wideo)

pc

18.12.2016 20:12 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki W stoczni Nauta w Gdańsku zakończyło się nietypowe wodowanie statku dla szwedzkiego uniwersytetu (foto,wideo)

Partnerzy portalu

W stoczni Nauta w Gdańsku zakończyło się nietypowe wodowanie statku dla szwedzkiego uniwersytetu (foto,wideo) - GospodarkaMorska.pl

Nowoczesny statek naukowo-badawczego dla uniwersytetu w Göteborgu zwodowany. W Zakładzie Nowych Budów stoczni Nauta w Gdańsku zakończyła się nietypowa dwudniowa operacja. Jednostka będzie służyła do badania globalnych zmian klimatycznych.

Wodowanie statku Skagerak zostało podzielone na kilka etapów. Najpierw jednostka przy nabrzeżu Zakładu Nowych Budów stoczni Nauta w Gdańsku została nasunięta na specjalny ponton. Następnie holownik odholował ją do Stoczni Remontowej w Gdańsku. Tam naukowo-badawczy statek został zadokowany. Podczas kolejnej części operacji Skagerak zwodowano i wydokowano, po czym popłynął z powrotem do Zakładu Nowych Budów stoczni Nauta.

Skagerak ma 44,5 m długości, 11 m szerokości i waży ok. 800 t. Statek zostanie wyposażony w stanowiska badawcze i nowoczesne laboratoria. Na pokładzie będzie pracowała pięcioosobowa załoga. Dodatkowo na jednostce będzie mogło przebywać 20 naukowców i studentów. Statek będzie zużywał ok. 40 % mniej paliwa niż eksploatowany od 40 lat mniejszy statek badawczy Skagerak. Nowa jednostka zastąpi tę starą.

Statek będzie służył studentom i naukowcom do badania globalnych zmian klimatycznych, jakie zachodzą w Skandynawii w wyniku zmiany kwasowości wody morskiej oraz kierunku prądów morskich.

Kontrakt na budowę tej nowoczesnej naukowo-badawczej jednostki stocznia Nauta podpisała pod koniec 2013 roku. W przetargu pokonała 14 europejskich stoczni, wśród nich m.in. fińską stocznię STX i duńską stocznię Damen. Skagerak został zaprojektowany przez biuro projektowe NED Project. Jego wartość to ok. 60 mln zł.

To już kolejna naukowo-badawcza jednostka zbudowana przez stocznię Nauta. W czerwcu ochrzczony został „Oceanograf” zbudowany dla Uniwersytetu Gdańskiego. Jednostka została przeznaczona do prowadzenia interdyscyplinarnych badań środowiska i przyrody Morza Bałtyckiego.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.