• <
nauta_2024

Uroczystość położenia stępki pod budowę promu dla PŻB już w najbliższy piątek

pc/jk

21.06.2017 18:52 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Uroczystość położenia stępki pod budowę promu dla PŻB już w najbliższy piątek

Partnerzy portalu

Uroczystość położenia stępki pod budowę promu dla PŻB już w najbliższy piątek - GospodarkaMorska.pl

Rozpoczęcie budowy promu ro-pax dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej coraz bliżej. Uroczystość położenia stępki odbędzie się 23 czerwca o godzinie 10:00 w Szczecinie. Pochylnia Wulkan jest już gotowa.

W uroczystości w Szczecińskim Parku Przemysłowym udział wezmą wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha, wicemarszałek sejmu Joachim Brudziński oraz minister gospodarki i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Prom będzie miał długość 202,4 m i szerokość 30,8 m. Przy zanurzeniu projektowym (6,3 m) osiągnie prędkość 18 węzłów. Nowa jednostka pomieści na swoim pokładzie siedemdziesięcioosobową załogę oraz 400 pasażerów.

Dzięki zastosowanym rozwiązaniom prom będzie jednostką nowoczesną, spełniającą wysokie normy ekologiczne. Jako główne paliwo wykorzystany zostanie ciekły gaz naturalny (LNG). Ro-pax będzie wyposażony w napęd spalinowo-elektryczny (diesel electric) z dwoma głównymi pędnikami typu Azipod, usytuowanymi w części rufowej. Zostanie również przystosowany do bunkrowania z wykorzystaniem infrastruktury terminalu LNG w Świnoujściu oraz portu Ystad.  

Na obecnym etapie prace projektowe realizuje biuro Westcon Design, a głównymi projektantami są Piotr Żelazek i Marek Nowak. Głównym konsultantem po stronie armatora jest Stanisław Domagałło z biura NED-Project. W późniejszych etapach realizacji projektu przewidziany jest udział kilku renomowanych polskich biur projektowych.

Zgodnie z zaplanowanym harmonogramem, pierwsze prace związane z budową sekcji stocznia zrealizuje na przełomie 2017 i 2018 r. Następnie w czerwcu 2018 r. rozpocznie się cykl pochylniany. W 2019 r. jednostka będzie gotowa do zwodowania, a na początku 2020 r. do przekazania armatorowi.

Budowa promu dla PŻB jest jednym z kluczowych elementów rządowego Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a jego celem jest przesunięcie polskich stoczni w kierunku budowy większych, wysoce specjalistycznych jednostek oraz jednoczesne podniesienie konkurencyjności krajowych operatorów promowych.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.