• <
KONGSBERG_2023

Tak zmienia się Wyspa Ostrów (foto)

pc

12.01.2019 19:54 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Tak zmienia się Wyspa Ostrów (foto) - GospodarkaMorska.pl

Wyspa Ostrów w Gdańsku już wkrótce jak nowa. Od 9 miesięcy trwają tam prace rewitalizacyjne prowadzone przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Inwestycje pozwolą nie tylko na produkcję okrętową, ale również na realizację projektów typu offshore, m.in. budowę stacji transformatorowych dla bałtyckich projektów wiatrowych.

– Będzie to nowoczesna infrastruktura, ten teren jest bardzo atrakcyjny dla potencjalnych inwestorów, którzy tam będą prowadzić działalność. Stocznia Gdańsk będzie inwestować w nowoczesne technologie związane z produkcją morską i offshorową. Jeżeli na pozostałym terenie ulokują się firmy, które będą w stanie wykorzystać te technologie, to po pierwsze nie będą musiały same w nie inwestować, a z kolei stocznia będzie w stanie z jeszcze większą efektywnością czerpać z tych inwestycji, które ma zamiar w najbliższym czasie prowadzić – mówi Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Obecnie na Wyspie Ostrów trwają prace na powierzchni 5 ha. Powstają m.in. dwie nowoczesne płyty montażowe o łącznej powierzchni 20 tys. m kw, umożliwiające produkcję statków, bezpośrednio graniczące z nabrzeżami, co daje możliwość wodowania jednostek. Zakończyły się już prace przygotowawcze pod budowę płyty montażowej „A”, trwają niwelacja terenu pod płytę „B” oraz  modernizacja i przebudowa hali nr 33. Po zakończonym remoncie dachu, przystąpiono do prac wewnątrz hali. Wymiana posadzki, powiększenie bram w elewacjach szczytowych oraz modernizacja zaplecza technologicznego przystosują ją do budowy jednostek o długości do 90 m. Zakończyły się też prace przy remoncie elewacji i dachu zabytkowej  hali nr 26 tzw. Ubotowni, która w kolejnym etapie ma  zostać przystosowana do utworzenia zespołu szkolnictwa zawodowego dla kształcenia branżowego w zakresie nowych technologii. W realizowanym na Wyspie Ostrów projekcie ma ono stanowić innowacyjne zaplecze edukacyjne dla przemysłu morskiego. Powstający Kampus Edukacyjny jest częścią całego projektu i warunkiem wdrożenia PRZEMYSŁU 4.0 w branży stoczniowej. Znajdą się tam sale warsztatowe, komputerowe i dydaktyczne, specjalistyczne pracownie dla nowoczesnych technologii, pracownie rysunku technicznego oraz wzornictwa i miernictwa, laboratoria.

W kolejnych etapach planowane są odbudowa fragmentu Nabrzeża Kaszubskiego, remont Nabrzeża Trawlerowego, wzdłuż którego będą mogły powstawać statki o długości do 150 m, oraz budowa nowej infrastruktury, m.in. dróg dla transportu ciężkiego.

– Już rozmawiamy z potencjalnymi firmami, które byłyby zainteresowane, abyśmy przygotowali pod ich potrzeby pozostałą część terenu wyspy. Przy czym założenie nasze jest takie, żeby to były firmy, które będą ze sobą współpracowały, a nie konkurowały. Chcemy wygenerować między tymi przedsiębiorstwami pewną synergię umożliwiającą zwiększenie efektywności potencjału wszystkich firm, które będą na tym rewitalizowanym terenie prowadzić działalność gospodarczą – mówi Sztandera.

Pierwszy etap rewitalizacji ma zakończyć się połowie tego roku. Po zakończeniu całości prac Wyspa Ostrów będzie przystosowana do produkcji stoczniowej w oparciu o najnowsze technologie.

Wyspa Ostrów to unikatowe na skalę europejską miejsce do produkcji stoczniowej i okołostoczniowej. Na rewitalizowanym przez PSSE terenie znajdują się hale produkcyjne o łącznej powierzchni 16,5 tys. m kw., budynki produkcyjno-warsztatowe (11 tys. m kw.) oraz 4 tys. m kw. powierzchni magazynowych. Udźwig usytuowanych tam dźwigów wynosi od 16 ton do 50 ton.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.