• <
nauta_2024

Stocznia Crist nie próżnuje. Kolejne realizacje w drodze do odbiorców

jk

16.10.2017 09:39 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Stocznia Crist nie próżnuje. Kolejne realizacje w drodze do odbiorców

Partnerzy portalu

Stocznia Crist nie próżnuje. Kolejne realizacje w drodze do odbiorców - GospodarkaMorska.pl

Tym razem chodzi o bloki i sekcje, które popłynęły do francuskich stoczni. Posłużą do budowy wycieczkowca MSC Bellissima oraz jednostki hydro-oceanograficznej dla Królewskiej Marynarki Maroka.

Wyholowanie zestawu sekcji części dziobowej wycieczkowca miało miejsce w ostatni piątek (13.10). Ze względu na panujące złe warunki pogodowe, sekcje musiały przeczekać sztorm w stoczni Nauta, skąd popłynęły na barko-pontonie Osprey Trader do stoczni  STX France.

Dodajmy, że Crist podpisał kontrakt ze stocznią STX France na budowę bloków dwóch luksusowych statków pasażerskich. Jednostki z serii Meraviglia będą miały ponad 300 m długości. Na ich pokładzie zmieści się ponad 5 700 pasażerów oraz 1 500 członków załogi. Całkowita wartość każdego statku szacowana jest na półtora miliarda euro.

- Przedmiotem dwóch kontraktów jest m.in. w pełni wyposażony blok pływający o długości 125 m. Masa tylko tego fragmentu to blisko 6 000 ton, co pokazuję skalę wielkości tych projektów – komentował niedawno Tomasz Wrzask, PR & Marketing Manager z CRIST.

MSC Cruises, dla którego statki są budowane, ma odebrać Belissimę w lutym 2019 roku.

Jak poinformował naszą redakcję przedstawiciel stoczni Crist, elementy statku hydrograficzno-oceanograficznego popłynęły do stoczni Piriou. Ich wyholowanie miało miejsce w niedzielę (15.10). BHO2M jest w stanie brać udział w długich operacjach na morzu, chodzi głównie o misje hydrograficzne i oceanograficzne, takie jak np. badania topograficzne, pozyskiwanie i przetwarzanie danych, pobieranie próbek naukowych i związane z nimi analizy.

Jednostka będzie także zdolna odpowiedzieć na wymagania operacyjne władz dotyczące m.in. patrolowania, pomocy humanitarnej, nurkowania, poszukiwania i ratownictwa oraz ochrony środowiska.

BHO2M ma być przekazany armatorowi w połowie 2018 r.

BHO2M w liczbach

Długość całkowita: 72 m
Szerokość: 15 m
Prędkość: 14 kn
Zakres: 5000 NM @ 10 kn / 30 dni
Załoga + personel specjalny: 50
Napęd Elektryczny: typ AFE zasilany przez 4 agregaty x 1200KW

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.