• <
nauta_2024

SMART PANEL PARP

jk/klastermorski.com.pl

11.12.2017 10:17 Źródło: własne

Partnerzy portalu

SMART PANEL PARP - GospodarkaMorska.pl

8 grudnia w Warszawie odbyło się spotkanie ekspertów SMART PANEL, realizujących badania jakościowe i analizy na potrzeby Procesu Przedsiębiorczego Odkrywania na potrzeby Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Organizatorem projektu jest firma DANAE.

W czasie spotkania dokonano prezentacji wyników prac nad procesem identyfikacji i oceny potencjału obszarów oraz dokonano prezentacji propozycji listy obszarów uwzględniającej wyniki ankietowania metodą delficką. Ze strony Polskiego Klastra Morskiego jako ekspert uczestniczy w projekcie prof. Marek Grzybowski.

W czasie spotkania eksperci uzupełnili komentarzami wyniki ustalone w początkowych fazach badań oraz ustalili możliwości wsparcia przedsiębiorców w rozwiązywaniu konkretnych problemów przez naukowców. Przedstawiciele nauki zwracali na bariery w zaangażowaniu naukowców w praktykę gospodarczą wynikające, po pierwsze z kategoryzacje jednostek naukowych opartej na punktacji za publikacja, a nie faktyczną aktywność oraz niechęć do finansowania prac badawczych lub brak środków  na badania naukowe, a nawet wdrożeniowe. Zauważono również słabą znajomość praktyki przez pracowników nauki. Prof. Marek Grzybowski sugerował uruchomienie programów TRANSFERU WIEDZY I TECHNOLOGII, w których firmy będą mogły przez dłuższy okres (do około 24 miesięcy) zatrudniać pracowników naukowych z uczelni i instytutów naukowych zlecając im rozwiązywanie konkretnych zagadnień. Na marginesie warto by rozważyć jedno NARODOWE CENTRUM TRANSFERU WIEDZY I TECHNOLOGII. Zamiast rozpraszać środki w kilkudziesięciu ośrodkach regionalnych, można by skoncentrować ograniczone zasoby finansowe na wsparciu firm rozwijających technologie perspektywiczne, wpisujące się w trendy i potrzeby ryku światowego. Jako przykład prof. Grzybowski podał przemysły budowy statków i łodzi, które oferują najnowsze technologie na głownie na rynku międzynarodowych, eksportując 95% swoich wyrobów praktycznie na wszystkie najważniejsze rynki.

W dalszej części spotkania dokonano oceny obszarów z punktu widzenia ich innowacyjności i powiązań między branżami i obszarami badawczymi.  Ustalono główne zakresy rozwojowe zidentyfikowanych  obszarów.Spotkanie pozwoliło na znalezienie wielu płaszczyzn wspólnych, które powinny przyczynić się do wsparcia rozwoju przedsiębiorczości w obszarach związanych 4. rewolucją przemysłową (Industry 4).

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.