• <
KONGSBERG_2023

Słowacja uniezależniła się od rosyjskiej ropy

Partnerzy portalu

Zakończyła się trwająca mniej niż rok rozbudowa przepustowości południowej nitki rurociągu „Przyjaźń” oraz rurociągu „Adria” na terenie Słowacji i Węgier. Dzięki temu rafineria firmy Slovnaft w Bratysławie może być w 100 proc. zaopatrywana w ropę z rejonu Adriatyku. Więcej surowca może także trafiać tą drogą do rafinerii w Czechach, zarządzanych przez firmę Unipetrol z grupy PKN Orlen.

Węgierski koncern MOL oraz firma Transpetrol, słowacki operator rurociągu „Przyjaźń”, zakończyły rozbudowę przepustowości 128-kilometrowego odcinka rurociągów „Przyjaźń” na Słowacji i „Adria” na Węgrzech, pomiędzy węgierskim Százhalombatta i słowackim Ipolyság.

Dzięki zrealizowanej zaledwie od marca 2014 roku inwestycji przepustowość rurociągu zwiększyła się z 3,5 mln ton do 6 mln ton ropy rocznie, co oznacza, że całość zapotrzebowania rafinerii Slovnaftu (z grupy MOL) w Bratysławie może pochodzić z portów na Adriatyku.

To strategiczna inwestycja dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej, bo w jej wyniku Węgry, Słowacja oraz Czechy będą w stanie bardziej zdywersyfikować dostawy ropy i w większym stopniu uniezależnić się od ropy rosyjskiej, poprawiając tym samym swoje bezpieczeństwo energetyczne.

Inwestycja była bardzo potrzebna także z tego powodu, że uruchomiony w 1962 roku rurociąg „Przyjaźń”/”Adria” był już znacząco wyeksploatowany.

W okresie niespełna roku ok. 7 tys. 17-metrowych fragmentów rury (9 km na Słowacji i 119 km na Węgrzech) wymienionych zostało na rurę o większej średnicy, zmodernizowane zostały także stacje rurociągu. Łączny koszt tego przedsięwzięcia wyniósł 80 mln dolarów.

Niezależnie od rozbudowy rurociągu „Przyjaźń”/”Adria”, MOL zwiększył także przepustowość węgierskiej sekcji rurociągu „Adria”, łączącego Morze Adriatyckie ze Słowacją, z dotychczasowych 10 mln ton do 14 mln ton rocznie.

MOL przekonuje, że inwestycja ma strategiczne znaczenie nie tylko dla Węgier i Słowacji, uniezależniając ten ostatni kraj od dostaw ze Wschodu rurociągiem „Przyjaźń”, ale dla całego regionu. Rozbudowany odcinek rurociągu może przyczynić się także do poprawy bezpieczeństwa dostaw ropy do Czech, jako że czeskie rafinerie będą mogły dzięki niemu zwiększyć zakupy z południa Europy.

- Rozbudowa zakończyła się z sukcesem w niespełna rok, co dowodzi, że grupa MOL jest mocno zaangażowana w poprawę regionalnego bezpieczeństwa dostaw. To będzie miało pozytywny wpływ na cały region Europy Centralnej - przekonuje Sándor Fasimon, dyrektor ds. operacyjnych w grupie MOL.

etmal_790x120_gif_2020
Źródło:
wnp.pl

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.