• <
KONGSBERG_2023

Ropa rozpoczyna tydzień bez większych zmian, Libia ma problemy z wydobyciem

jk

14.08.2017 06:29 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Ropa rozpoczyna tydzień bez większych zmian, Libia ma problemy z wydobyciem

Partnerzy portalu

Ropa rozpoczyna tydzień bez większych zmian, Libia ma problemy z wydobyciem - GospodarkaMorska.pl

Notowania ropy naftowej w poniedziałek z rana pozostają stabilne. W centrum uwagi przez weekend znalazły się problemy z wydobyciem w Libii. W Stanach ponownie przybyło czynnych szybów naftowych.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 48,8 USD, po zniżce o 0,1 proc.

Notowania Brent w dostawach na październik na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie spadają o 0,2 proc. do 52 USD za baryłkę.

W ubiegłym tygodniu cena Brent spadła o 0,6 proc., a WTI o 1,1 proc.

Uwagę rynku w weekend przykuły doniesienia z Libii. Wydobycie na największym w tym kraju polu naftowym Sharara spadło o 30 proc. do 200 tys. b/d. - dowiedział się Bloomberg. Powodem było zagrożenie dla bezpieczeństwa personelu.

Jednocześnie jeden z libijskich terminali eksportowych dla ropy - Zueitina - wstrzymał dostawy surowca, po tym jak pracownicy ogłosili strajk, żądając lepszych warunków zatrudnienia.

Tymczasem w Stanach Zjednoczonych w ubiegłym tygodniu liczba czynnych szybów naftowych wzrosła o 3 do 768 - poinformował Baker Huges. Tylu działających instalacji nie odnotowano od kwietnia 2015 r.

Spadek konsumpcji ropy w lipcu odnotowano w Chinach. Tamtejsze rafinerie przetworzyły w poprzednim miesiącu o 4,4 proc. mniej ropy niż w czerwcu - to największy spadek od 2014 r.

OPEC podniósł w ubiegłym tygodniu prognozy popytu na surowiec wydobywany przez państwa zrzeszone w kartelu w 2017 r. i 2018 r. o 200 tysięcy baryłek dziennie.

W górę zrewidowano także prognozy globalnego popytu na ropę naftową w 2017 r. i 2018 r. - o 100 tys. baryłek dziennie.

Niemniej jednak rynek pozostaje sceptyczny wobec efektywności wprowadzonego na początku roku planu OPEC, zakładającego ograniczenie wydobycia przez kraje kartelu i pozostałych producentów ropy. Wzrost produkcji surowca przez Libię w lipcu (do ok. 1 mln b/d, trzyletnie maksimum) sprawił, że łączne wydobycie grupy w ubiegłym miesiącu było najwyższe w tym roku.

Strony porozumienia zobowiązały się do cięcia produkcji ropy w sumie o 1,8 mln baryłek dziennie (b/d), z czego OPEC o 1,2 mln b/d, a Rosja o 300 tys. b/d.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.