• <
KONGSBERG_2023

Projekt ustawy offshorowej w przyszłym roku w Sejmie (foto, wideo)

pc

19.10.2018 03:57 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Projekt ustawy offshorowej w przyszłym roku w Sejmie (foto, wideo)

Partnerzy portalu

Projekt ustawy offshorowej w przyszłym roku w Sejmie (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Przed nami jeszcze trochę pracy. Ten rok 2019, ale chciałbym, żeby to była połowa roku 2019, wykorzystamy jeszcze na prace parlamentarne, myślę o specustawie offshorowej – powiedział Zbigniew Gryglas, poseł na Sejm RP. Przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. morskiej energetyki wiatrowej był obecny w środę w Gdyni na konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies 2018. Ustawa offshorowa ma zagwarantować maksymalnie duży tzw. local content, czyli udział polskich firm w łańcuchu dostaw dla polskich morskich farm wiatrowych.

– Już co do tego jesteśmy przekonani, że to musi być jednak specustawa. Pierwszy projekt już powstał, ale chciałbym, żeby ona przeszła pełną ścieżkę rządową. Już teraz bardzo mocno pracujemy nad Planem Zagospodarowania Obszarów Morskich, ten plan musi być dobrze przygotowany – mówi Zbigniew Gryglas, poseł na Sejm RP i przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. morskiej energetyki wiatrowej.

Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, poinformował, że pierwsza polska morska farma wiatrowa jest w stanie powstać w okolicy roku 2023-2025.

– Tu rzeczywiście dużo zależy od inwestorów, ich tempa budowy, kontraktowania dostaw turbin. Głównie Ławica Słupska, ale też te tereny Ławicy Szczecińskiej, tutaj rzeczywiście dzisiaj jest dyskutowany plan zagospodarowania przestrzennego morza. Ten plan ma szansę otworzyć właśnie na pozostałe tereny Morza Bałtyckiego lokalizację morskich farm wiatrowych – mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Mariusz Witoński, prezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej, podkreślił, że jeśli chodzi o możliwości instalacyjne w morskiej energetyce wiatrowej w polskich obszarach morskich, do roku 2030 powinno być możliwe wykorzystanie potencjału lokalizacyjnego w wysokości do 6 tys. MW

– Przy czym zakładamy, że możliwy będzie dalszy rozwój inwestycji w tym zakresie i do roku 2035 lub do roku 2040 powinniśmy być w stanie zrealizować nawet 10-12 GW w morskich farmach wiatrowych – mówi Mariusz Witoński, prezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej.

Wpływy do budżetu państwa z budowy morskich farm wiatrowych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Morzu Bałtyckim szacowane są nawet na 100 mld zł. Dzięki rozwojowi przemysłu energetyki morskiej związanego z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce po roku 2025 zatrudnienie może znaleźć ponad 77 tys. pracowników.

– Jesteśmy w stanie zaprojektować i dostarczyć ochronę katodową, czyli ochronę przed korozją konstrukcji wsporczych. Powinna być wola decydentów, która by przekonała firmy takie jak nasze do tego, że to rzeczywiście się dzieje, że to nie są tylko i wyłącznie zapowiedzi – mówi Łukasz Słabek z firmy Makromor.

Polski przemysł jest w stanie zapewnić co najmniej 50% wartości zamówień związanych z budową farm wiatrowych na polskich wodach, a w perspektywie kilku kolejnych lat – nawet 75%.

– Na naszym rynku istnieje wiele firm, które są w stanie radzić sobie na arenie międzynarodowej. Te firmy zdobyły doświadczenie na projektach międzynarodowych, na farmach wiatrowych, które były budowane na wodach niemieckich, duńskich czy też angielskich. I zdecydowanie gros doświadczeń jesteśmy w stanie wykorzystać przy budowie farm wiatrowych tutaj lokalnie na naszych wodach terytorialnych – mówi Bartłomiej Dyżewski z firmy Makromor.

Kwestia zaplecza logistycznego jest niezwykle ważna dla realizacji projektów morskich farm wiatrowych w Polsce. Główne zadanie w tym zakresie może należeć do polskich portów.

– Mamy świetne położenie, to jest pierwsza sprawa. Druga sprawa, że możemy wesprzeć przede wszystkim terenami, które pozyskujemy i pozyskamy w najbliższej przyszłości, dlatego że na tych terenach będzie możliwe na przykład zorganizowanie przeładunków, ale też i wstępnego montażu wież wiatrowych – mówi Maciej Krzesiński, dyrektor ds. marketingu i współpracy z zagranicą Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Wysokość nakładów inwestycyjnych na budowę morskich farm wiatrowych po polskiej stronie Morza Bałtyckiego, przy zabezpieczonym udziale polskiego przemysłu, oceniana jest na 80-95 mld zł. Obecnie w mocy utrzymanych jest dziewięć pozwoleń lokalizacyjnych dla projektów morskich farm wiatrowych zlokalizowanych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej, wydanych w latach 2012-2013. Na czele stawki deweloperów znajdują się Polska Grupa Energetyczna, Baltic Trade Invest, PKN Orlen oraz Polenergia, w której 50% udziałów w realizowanych przez spółkę projektach przejął koncern Statoil/Equinor.

Podczas konferencji w Gdyni zaprezentowali się również najważniejsi światowi producenci morskich turbin wiatrowych: Siemens Gamesa oraz GE Power. Z ich udziałem omówione zostały wyzwania, które będą towarzyszyły realizacji projektów wykorzystujących generatory o mocach przekraczających 10 MW.

Konferencja Offshore Wind Logistics & Supplies stanowi coroczny przegląd oferty polskiego przemysłu związanego z morską energetyką wiatrową oraz jest platformą wymiany doświadczeń z czołowymi podmiotami operującymi na dobrze rozwiniętych w tym sektorze rynkach zachodnich. W tym roku wydarzenie odbyło się po raz siódmy. Jego organizatorem było Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.