• <
KONGSBERG_2023

Poznaj nowatorskie rozwiązania dla branży morskiej. Stworzyły je startupy (foto, wideo)

Patrycja Cybulska

31.03.2018 21:33 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Poznaj nowatorskie rozwiązania dla branży morskiej. Stworzyły je startupy (foto, wideo)

Partnerzy portalu

Poznaj nowatorskie rozwiązania dla branży morskiej. Stworzyły je startupy (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Specjalistyczne plomby do kontenerów, inteligentne kaski, a nawet system umożliwiający zabezpieczenie krytycznej infrastruktury przed atakiem dronów. To tylko niektóre rozwiązania, jakie statrtupy opracowały w ramach drugiej edycji Space3ac Intermodal Transportation, akceleratora startupów organizowanego w ramach programu Scale Up przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Ich prezentacja odbyła się w czwartek podczas Demo Day w Gdańsku.

– Udało się nam w ramach takiego akceleratora w PSSE połączyć te dwa światy: ten duży biznes z dużym potencjałem, z poważnymi kontraktami, z małym, młodym biznesem, młodymi firmami, które podjęły się tego wyzwania i opracowały, czy starały się opracować rozwiązania problemów, i dzisiaj prezentują efekty swojej pracy – mówi Paweł Lulewicz, wiceprezes PSSE.

Startup 3DPLab na przykład opracował inteligentne kaski, które mogą mieć zastosowanie m.in. w obszarach przemysłowych, industrialnych, np. w rafineriach oraz w portach, czy na wszelkiego rodzaju budowach. Testy przeprowadzono w  rafinerii LOTOS-u w Gdańsku.

– Urządzenie to monitoruje pracownika online, tak pokazuje jego pozycję, sprawdza status, w zależności od wybranej konfiguracji czujników. Jest w stanie, jeżeli dojdzie do jakiejś sytuacji niebezpiecznej, poinformować o tym osobę nadzorującą pracę na danym terenie, ewentualnie w przypadku już zajścia sytuacji niebezpiecznej, grupę, która uda się i udzieli pomocy – mówi Damian Dziak, prezes 3DPLab.

Dzięki urządzeniu opracowanemu przez startup yetiBox można natomiast mierzyć zanieczyszczenia powietrza.

– Robimy czujniki mierzące zanieczyszczenia powietrza i robimy platformę, która analizuje zanieczyszczenia w taki sposób, żebyśmy mogli ocenić ryzyko wystąpienia zanieczyszczenia oraz podjąć kroki ku usunięciu źródła zanieczyszczenia. Nasza instalacja jest zainstalowana w porcie gdańskim, w tym momencie mierzymy sześć różnych parametrów zanieczyszczenia powierza, łącznie z hałasem, cząstkami, pyłami zawieszonymi: dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, gazy toksyczne – mówi Piotr Siedlecki z yetiBox.

Jakub Kownacki z ISS RFID Gdynia podkreślił, że udział w programie był bardzo dobrą decyzją i szansą na sukces na polskim rynku. Umożliwił współpracę z dużym przedsiębiorstwem, a dzięki dofinansowaniu startup mógł przeprowadzić testy nowych technologii.

– Prezentujemy wyniki naszego projektu, który robiliśmy w ramach Space3ac, dla firmy x-kom robiliśmy rozwiązanie do zabezpieczania kontroli ruchu towarów i osób na magazynie. Tego typu rozwiązania mogą być stosowane w branży morskiej, mamy plomby RFID, które mogą być zamykane w kontenerach i umożliwiają potwierdzenie, czy kontener dotarł w dobre miejsce, czy został poprawnie zamknięty, czy, krótko mówiąc, towar i cały proces załadunku był zabezpieczony w odpowiednim stopniu – mówi Jakub Kownacki z ISS RFID Gdynia.

Radosław Piesiewicz, prezes Advanced Protection Systems, poinformował natomiast, że system opracowany przez jego startup może np. skutecznie ochronić gdański Naftoport przed atakiem dronów.

– Opracowaliśmy wyjątkowy system do ochrony, zabezpieczenia infrastruktury krytycznej przed atakiem ze strony dronów, czy przed niewłaściwym użyciem dronów. Po wykryciu skutecznym drona, w automatyczny sposób system takiego drona neutralizuje. W konsekwencji dron nie wlatuje w strefę zabezpieczaną. Naftoport jest bardzo podatny na atak ze strony dronów. Taki dron może przenosić ładunek wybuchowy lub ładunek zapalający i niestety doprowadzić do wybuchu czy do pożaru w instalacjach Naftoportu – tłumaczy Radosław Piesiewicz, prezes Advanced Protection Systems.

Startupy działające w ramach Space3ac Intermodal Transportation otrzymały wsparcie finansowe w wysokości od około 160 000 do 200 000 zł na każdy projekt. Uczestniczyły także w 286 godzinach warsztatów biznesowych i technologicznych, które poprowadziło 69 mentorów z Polski i zagranicy. Akcelerator wsparł łącznie 27 sturtupów, które wdrażały rozwiązania dla 11 dużych przedsiębiorstw.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.