• <

Polskie statki SAR dla Wietnamu

pc

01.12.2017 11:01 Źródło: własne
Strona główna Polskie statki SAR dla Wietnamu
Polskie statki SAR dla Wietnamu - GospodarkaMorska.pl

CENZIN (Grupa PGZ) pełni rolę brokera i koordynatora w projekcie dostarczenia Socjalistycznej Republice Wietnamu sześciu morskich jednostek poszukiwawczo-ratowniczych typu SAR (ang. Search And Rescue). Ramową umowę kredytową, obejmującą przede wszystkim ten kontrakt, podpisali 28.11.2017 r. w Hanoi Prezydent RP Andrzej Duda oraz Prezydent Wietnamu Trần Đại Quang. Wartość kontraktu to ok. 200 mln EUR, które zasilą polską branżę okrętową.

Jednostki typu SAR są wysoko wyspecjalizowanymi statkami ratowniczymi służącymi do prowadzenia działań w morskiej strefie odpowiedzialności danego kraju. Pozwalają na udzielenie pomocy medycznej, jak również prowadzenie długotrwałych działań poszukiwawczych w każdych warunkach hydrologiczno-meteorologicznych.

Linia brzegowa Wietnamu wynosi 3444 km, czyli niewiele mniej niż suma długości granic Polski. W związku z tym kraj ma specyficzne potrzeby dotyczące bezpieczeństwa i ochrony na wodach terytorialnych, szczególnie że w jego pobliżu przebiegają szlaki łączące Chiny z Europą, Afryką i Bliskim Wschodem.

Osiągnięcie porozumienia w zakresie wykonania jednostek SAR poprzedziły kilkuletnie negocjacje z Narodowym Komitetem Poszukiwawczo-Ratowniczym Wietnamu (National Committee for Search and Rescue - NCSR). Statki, które wyprodukuje polska branża okrętowa, dostarczone zostaną do Wietnamu w następującej konfiguracji: w pierwszej kolejności będą to dwie gotowe jednostki poszukiwawczo-ratownicze SAR, następnie cztery jednostki SAR w pakietach do złożenia w stoczni wskazanej przez zamawiającego (pakiety te zostaną wyprodukowane w Polsce). Przedmiotem umowy są również: dokumentacja projektowa, pakiety materiałów i wyposażenia do budowy czterech jednostek w Stoczni Wietnamskiej. Polscy specjaliści będą też współuczestniczyć w pracach stoczniowców wietnamskich, co wpisuje się w długoletnią tradycję szkolenia przez Polskę kadr z tego kraju.

Czas trwania projektu to ok. 4 lata. Projekt ma jednak charakter dynamiczny – rozpoczęcie kolejnych etapów projektu uzależnione jest od spełnienia warunków wykonania etapów poprzedzających.

Wartość kontraktu to ok. 200 mln EUR. W najbliższych miesiącach planowane jest podpisanie umowy wykonawczej finansującej projekt. Jeżeli negocjacje te pójdą sprawnie, to budowa pierwszej jednostki rozpocznie się w 2018 roku.
Nie jest to pierwszy projekt CENZIN w Wietnamie. Spółka jest również aktywna w projekcie budowy zaplecza badawczego Uniwersytetu Morskiego w Hajfong, czwartym co do wielkości mieście kraju. Spółka działa również na rynkach Algierii i Indii, oferując rozwiązania dla sił zbrojnych i służb odpowiedzialnych za utrzymanie porządku publicznego. Nie dalej jak dwa tygodnie temu CENZIN przekazał Marynarce Wojennej Algierii żaglowiec szkolny El-Mellah, którego wartość wyniosła ok. 40 mln EUR. Na rynku polskim Spółka jest również dystrybutorem broni i amunicji takich marek jak Barrett, B&T, Haenel, Mossberg, Colt, Diamondback, Primetake, Lapua oraz Sellier and Bellot. CENZIN jest stałym dostawcą kluczowych polskich jednostek specjalnych.

CENZIN jest najstarszą polską firmą handlową działającą na międzynarodowym rynku obrotu bronią i sprzętem specjalnym oraz czołowym eksporterem wysokiej klasy sprzętu specjalnego oraz usług modernizacyjnych dla sił zbrojnych, policji, służb mundurowych i jednostek specjalnych wielu krajów świata.

CENZIN oferuje również eksport specjalistycznych wyrobów i usług dla odbiorców sektora przemysłu kolejowego oraz jest dostawcą rozwiązań technologicznych i importerem najwyższej jakości sprzętu specjalnego dla Wojska Polskiego, jednostek specjalnych i służb podległych MSWiA, w tym policji oraz innych koncesjonowanych, krajowych odbiorców.

CENZIN współpracuje ściśle z renomowanymi Polskimi producentami i posiada ich pełną autoryzację do oferowania wysokiej jakości produktów specjalnych na rynkach międzynarodowych.

Dla podmiotów nie posiadających wdrożonego Wewnętrznego Systemu Kontroli, CENZIN oferuje usługi w zakresie eksportu i importu towarów znajdujących się na listach kontrolnych związanych z ustawą z 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.

CENZIN wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

PGZ S.A. to lider polskiego przemysłu zbrojeniowego, główny partner MON i globalnych koncernów zbrojeniowych w procesie modernizacji polskiej armii. Tworzy Grupę ponad 60 kluczowych spółek, które zatrudniają około 17,5 tys. wysokiej klasy specjalistów. Dzięki wykorzystaniu potencjału polonizacji technologii, ścisłej współpracy z polską nauką oraz naciskowi na proces badawczo-rozwojowy, PGZ S.A. oferuje innowacyjne produkty zwiększające bezpieczeństwo Polski.

Dziękujemy za wysłane grafiki.