• <
nauta_2024

PKN Orlen dysponuje kapitałem na sfinansowanie do 2023 r. programu rozwoju segmentu petrochemicznego

pc

23.10.2018 22:35 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki PKN Orlen dysponuje kapitałem na sfinansowanie do 2023 r. programu rozwoju segmentu petrochemicznego

Partnerzy portalu

PKN Orlen dysponuje kapitałem na sfinansowanie do 2023 r. programu rozwoju segmentu petrochemicznego - GospodarkaMorska.pl

PKN Orlen dysponuje kapitałem, który pozwoli na sfinansowanie do 2023 r. inwestycji związanych z rozwojem segmentu petrochemicznego spółki. Będzie to kapitał własny, a także pochodzący z emisji obligacji – powiedział członek zarządu spółki ds. rozwoju Zbigniew Leszczyński.

W czerwcu PKN Orlen ogłosił, iż w ciągu pięciu lat w zakładzie głównym tej spółki w Płocku rozbudowany zostanie kompleks olefin, powstanie instalacja fenolu, a także Centrum Badawczo-Rozwojowe, natomiast we włocławskim Anwilu z grupy płockiego koncernu wybudowany zostanie kompleks produkcyjny pochodnych aromatów.

Leszczyński, podczas wtorkowej konferencji prasowej w płockiej siedzibie PKN Orlen, przypomniał, że program inwestycji w rozwój segmentu petrochemicznego tej spółki zakłada nakłady na poziomie ponad 8 mld zł. Pytany przez PAP o plan finansowania przedsięwzięcia, zapewnił: „PKN Orlen dysponuje w tej chwili kapitałem do sfinansowania tej inwestycji. Będzie to kapitał własny, jak również kapitał z emisji obligacji”.

„PKN Orlen od dwóch lat bije kolejne rekordy, i wolumenowe, i przychodowe. Liczymy na to, że w kolejnych latach będziemy również mocno się rozwijać, będziemy bili kolejne rekordy i będziemy mieli bardzo dobre wyniki. Sprzyja nam makro. W związku z tym, te wyniki są jeszcze lepsze. I stąd biorą się te środki na inwestycje w obszar petrochemii” – podkreślił Leszczyński.

Przypomniał jednocześnie o wprowadzonym przez rząd dwa lata temu tzw. pakiecie paliwowym, który – jak ocenił – „w dużej mierze ograniczył szarą strefę”. „I od tego momentu wyniki PKN Orlen są tak dobre i bijemy kolejne rekordy. Nasze wolumeny sprzedaży rosły o ponad 25 proc., jeżeli chodzi o sprzedaż oleju napędowego. Polska gospodarka bardzo dobrze się rozwija. Mamy coroczny wzrost konsumpcji paliw. I dzięki temu mamy pieniądze na inwestycje i na rozwój programu petrochemii w PKN Orlen” – oświadczył Leszczyński.

Zaznaczył, że jak przy realizacji każdego przedsięwzięcia, w początkowym okresie, w pierwszych latach 2019-20, na etapie planowania, wydatki związane z realizacją programu dla segmentu petrochemicznego będą mniejsze, natomiast później, poczynając od 2021 r., będą to wydatki związane z „fizycznym wykonaniem” inwestycji. „Inwestycje będą oddane do rozruchu, do fazy testowej, produkcyjnej, pod koniec 2023 r.” – dodał.

Jak podkreślił członek zarządu PKN Orlen ds. rozwoju, ważnym elementem programu inwestycji w segmencie petrochemicznym spółki jest plan rozwoju własnych, innowacyjnych technologii, które mają być następnie wdrażane w płockim koncernie.

„PKN Orlen to nie tylko rafineria, energetyka i wydobycie, ale również petrochemia. Zdajemy sobie sprawę, że do 2040 r. podwoi się rynek tworzyw sztucznych. W związku z tym jest to dla nas absolutnie szansa na to, abyśmy zaoferowali naszym klientom produkty wysokomarżowe i dzięki temu, żebyśmy zarabiali jeszcze więcej” – oświadczył Leszczyński.

Zapowiadając w czerwcu program inwestycyjny dla swego segmentu petrochemicznego, PKN Orlen podkreślał, że jego celem jest wzmocnienie spółki oraz polskiej gospodarki, w tym poprzez podniesienie zdolności eksportowych. Jak podał wówczas płocki koncern, dzięki realizacji programu inwestycyjnego w obszarze petrochemicznym roczny zysk EBITDA może wzrosnąć tam nawet o 1,5 mld zł.

W trakcie wtorkowej konferencji prasowej w PKN Orlen członek zarządu ds. rozwoju spółki Zbigniew Leszczyński oraz prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego (PIPC) Tomasz Zieliński ogłosili, że 6. Kongres „Polska Chemia” odbywać będzie się w Płocku, od 5 do 6 czerwca 2019 r. Partnerem wydarzenia organizowanego przez PIPC, które jest jednym z największych spotkań branżowych w Europie, będzie PKN Orlen.

Jak zapowiedziała PIPC, w trakcie Kongresu wręczony zostanie tytuł „Ambasadora Polskiej Chemii” w ramach Kampanii „Polska Chemia” - wyróżnienie przyznawane przedsiębiorstwom, osobom, instytucjom i organizacjom promującym Polską Chemię i aktywnie działającym na rzecz rozwoju sektora. W 2016 r. tytuł ten otrzymał PKN Orlen.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.