• <
KONGSBERG_2023

PGE inwestuje w offshore. Celem 25 procent udziału w krajowej produkcji energii z OZE w 2030 roku

ew/biznesalert

30.09.2018 08:07 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki PGE inwestuje w offshore. Celem 25 procent udziału w krajowej produkcji energii z OZE w 2030 roku

Partnerzy portalu

PGE inwestuje w offshore. Celem 25 procent udziału w krajowej produkcji energii z OZE w 2030 roku - GospodarkaMorska.pl

W dniach 19-20 września we Wrocławiu, odbył się IV Kongres Energetyczny. Tematyka tegorocznej konferencji koncentrowała się wokół zagadnień, które budzą żywe zainteresowanie branży: nowe oblicze polskiej energetyki w doktrynie energetycznej państwa oraz strategiach przedsiębiorstw energetycznych, potencjał rynków gazu w Polsce i krajach Trójmorza czy farmy wiatrowe na Bałtyku, którymi żywo zainteresowana jest Polska Grupa Energetyczna.

Jak powiedział wiceprezes ds. innowacji w Polskiej Grupie Energetycznej Paweł Śliwa, cytowany przez portal biznesalert.pl: "PGE posiada 14 farm wiatrowych i jedną elektrownię fotowoltaiczną. Łączna moc OZE w Grupie to 646 MW. Spółka chce budować farmy wiatrowe. – Naszą aspiracją jest 25 procent udziału w krajowej produkcji energii z OZE w 2030 roku. Na dzień dzisiejszy jest to koło 11 procent. Cel ten chcemy osiągnąć przez program offshore i zainstalowanie farm wiatrowych na Bałtyku".

Jak dodaje portal biznesalert.pl, Śliwa podał, że "morskie farmy wiatrowe mogą zapewnić 4 GW do 2020 i nawet 8 GW do 2035 roku. Farmy wiatrowe będą mogły zapewnić 20 procent zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce. Może wesprzeć powstawanie miejsc pracy w portach, przy serwisie farm. Rozwojem farm wiatrowych ma się zająć linia biznesowa PGE Baltica."

Warto przypomnieć, że w sierpniu Spółka Baltic Trade and Invest zawarła kontrakt z firmą doradczą Ambiens na opracowanie raportu o oddziaływaniu na środowisko morskiej farmy wiatrowej Baltic II o mocy 350 MW. Miałaby być ona zlokalizowana ok. 30 mil morskich od wybrzeża, na wysokości Ustki.

W lutym natomiast, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Janusz Gajowiecki powiedział nam, że oczekuje iż już w 2022-2023 z polskich farm wiatrowych popłynie pierwsza zielona energia. Rzeczywiście, Polenergia czyli spółka kontrolowana przez Kulczyk Investments jest już na bardzo zaawansowanym etapie w przygotowaniach do budowy tego typu farm. Pierwszy prąd z Morskiej Farmy Wiatrowej Polenergia Bałtyk III ma popłynąć już w 2022 roku.

Także prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek, omawiając pod koniec kwietnia strategiczne plany spółki, zwrócił m.in. uwagę, iż paliwem staje się również energia elektryczna, a obszar jej produkcji, aktywa wytwórcze mają potencjał wzmocnienia całej spółki. Wspomniał przy tym o analizach, dotyczących budowy farm wiatrowych na Bałtyku o mocy 1200 MW. "Już jesteśmy wytwórcą energii elektrycznej i wszystkie działania w kierunku jej produkcji są wzmocnieniem grupy" -ocenił wówczas prezes PKN Orle

Jak widać, zainteresowanie budową morskich farm wiatrowych na Bałtyku wyraża szereg inwestorów. W planach najbardziej zaawansowane są Polenergia wraz z Equinor (dawny Statoil) i PGE, natomiast rozważają to m.in. Orlen i Tauron. Z prezentowanych dotychczas szacunków branży wiatrowej wynika, że na Bałtyku w przyszłej dekadzie mogłyby powstać farmy o mocy 6-8 GW. Dodatkowo ich budowa będzie impulsem dla rozwoju m.in. przemysłu i portów. Rząd wielokrotnie deklarował, że offshore jest jedną z preferowanych rodzajów odnawialnych źródeł energii.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.